We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Hakan Saatçioğlu: “2019 rakamlarını yakalayacağız gibi…“

Hakan Saatçioğlu: “2019 rakamlarını yakalayacağız gibi…“

Sezona tedirgin başlayan ancak ilerleyen zamanlarda beklentinin üzerinde bir sezon yaşayan Türk turizmi şimdi gözünü 2023 yılına dikti. Limak Hotels Genel Koordinatörü Hakan Saatçioğlu gündemi değerlendirirken, turizmcilerin 2023 yılına konsantre olmalarının gerektiğini söyledi.

2019 yılının rakamlarını yakalayacağız gibi gözüküyor

Hakan Saatçioğlu yaptığı açıklamada “Sezona başında büyük bir umutsuzluk ile başladık ama ilerleyen tarihlerde umudumuz daha da yükseldi. Açıkçası Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın nasıl bir etki bırakacağını düşündük. Ancak kısa zamanda bu konuda yapılan çalışmalar ile bir şekilde formüller bulundu ve tur operatörleri bu konuya çok çabuk adapte oldular. Tabii ki bu süreçte özellikle Rusya pazarı olmak üzere % 50 lik bir kaybımız var. Bu süreçte zaten Ukrayna pazarı olmadı. Hem otelciler, hem tur operatörleri gereken atağı yaptılar ve 2019 yılının rakamlarını yakalayacağız gibi gözüküyor” dedi.

Bizi asıl düşündüren yurt dışında ve tüm dünyada yaşanan ekonomik sıkıntı

Kış aylarının da umutlu olduklarını söyleyen Saatçioğlu, “Kış aylarının da çok iyi olacağını düşünüyorum. Tabi çok iyi dediğimiz şunu da görmemiz lazım. 2019 yılının çok çok üstüne çıkacağız diye de bir şey yok . Avrupalılar geliyor, bunun bir tık daha üstüne çıkacağımızı söyleyebilirim. Bu da bizi sevindiriyor. Şu andan itibaren 2023 yılına konsantre olmamız gerekiyor. Otelciler açısından bizi asıl düşündüren, yurt dışında ve tüm dünyada yaşanan ekonomik sıkıntı. Türkiye pazarı biliyorsunuz, daha çok çocuklar üzerine kurulmuş bir pazar. Çocuklar devreye girdiği zaman otellerimiz, ülkemiz bir cennet haline geliyor. Benim düşüncem bu yaşanan ekonomik sıkıntıdan en çok ailelerin etkileneceği yolunda. Bu belki bizi bir tık arkaya getirebilir ama 2019 yılının çok çok üstüne çıkarmayız ondan çok emin değilim” dedi.

Polonya pazarında çok ciddi bir atak oldu

Avrupa pazarında hareketliliği de değerlendiren Hakan Saatçioğlu “ Polonya pazarında çok ciddi bir atak oldu. Daha önce Rus pazarı birinci sıradayken Avrupa pazarı ilk sıraya yükseldi. Pandemi döneminde insanların ellerinde birikimleri vardı. Devletin de verdiği katkılar ile ellerindeki nakitleri iyi bir değerlendirme yaparak tatile harcadılar. Bizde bunun meyvesini yedik diye düşünüyorum. Bu paradan ne kadar kaldı bunu şimdi bilmiyoruz. Bu arada kışın bizi nasıl etkiyeceğini de göreceğiz. Bu yıl 2019 yılını yakalarsak bizler için çok iyi bir yıl olacak diye düşünüyorum. Ayrıca bu söylediklerim 20223 yılı için geçerli” diye konuştu.

Haber: Halil Öncü

Yorum Yaz