We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler İÇKİ KRİZİ TURİZM BAKANINI İSTİFA ETTİRDİ

İÇKİ KRİZİ TURİZM BAKANINI İSTİFA ETTİRDİ

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Afrika’nın önemli turistik bölgelerinden birisi olan Zanzibar’da ‘bira kıtlığı’ yaşanırken ülkenin turizm bakanı ‘çalışma koşullarının kötülüğü’ nedeniyle istifa etti.

“HÜKÜMETİN HAREKETE GEÇMESİ GEREKİYOR”

Sözcü’nün haberine göre, BBC’ye konuşan bir işletmeci, “Barımdaki biralar tükeniyor ve elimde sadece alkolsüz içecek var. Hükümetin harekete geçmesi gerekiyor. Yaz sezonundayız, hava çok sıcak ve bu turistlerin plajlarda soğuk biraya ihtiyacı var” dedi.

İsmini paylaşmak istemeyen ABD’li bir turist de “Zanzibar’ı ve plajları seviyorum. Buranın insanları harika. Hissettiğim tek zorluk sert bir içki içememek. Alkollü içecek almak istiyorum ancak otelde hiçbir şey yok. Şehir merkezinden sipariş etmem gerektiğini söylediler” dedi.

KRİZ NASIL BAŞLADI?

Çoğunluk nüfusunun Müslüman olduğu ülkede alkollü içecekler sadece turistik yerlerde satılıyor.

Ülkede satılan alkolün büyük kısmı Tanzanya’dan, bir kısmı da Güney Afrika’dan ithal ediliyor. Kriz yılın başında ülkedeki içki kontrolüyle ilgili yetkili kurumun üç ithalatçının izinlerini geciktirmesiyle başladı. Adaya uzun süredir alkol tedarik eden firmaların ruhsatlarının neden yenilenmediğiyse belli değil.

İlgili kurum üç farklı şirkete lisans verdi ancak bu firmaların otelcilerin talebini karşılamakta zorlandığı belirtildi.

TURİZM BAKANI İSTİFA ETTİ

Ülkede 3 binden fazla kişinin kriz yüzünden işini kaybedebileceği belirtilirken Turizm Bakanı Simai Muhammed Said, ‘olumsuz çalışma koşullarını’ gerekçe göstererek görevinden istifa etti.

Said’in istifasının ilgili devlet kurumuna “içki endüstrisini kötü yönetmekle suçladığı” açıklamasıyla ilgili olduğu öne sürüldü.

Ülke basınında yer alan haberlere göre Said “Yeterli alkollü içecek stoğuna sahip olmak da dahil olmak üzere plan yapmazsak ziyaretçilerimizi hayal kırıklığına uğratırız” ifadelerini kullandı.

Zanzibar Devlet Başkanı Hüseyin Mwinyi, Said’in çıkar çatışması yaşadığını öne sürdü. İddiaya göre ruhsatları yenilenmeyen şirketlerden birisinin Said’in akrabasıyla ilişkisi var.

EKONOMİ TURİZM VE BAHARATA DAYALI

Doğu Afrika’da yer alan Tanzanya’nın karşı kıyısında bulunan Zanzibar, toplam 54 adadan oluşuyor. Tropikal iklimin hakim olduğu takımadanın en büyük iki adası ise Taş Şehri’in (Stone Town) bulunduğu Unguja Adası ve karanfil baharatı ticaretinin yapıldığı Penba Adası. Ekonomisi baharat üretimi ve turizme dayalı olan ülkenin nüfusu yaklaşık 1,5 milyon. Adanın resmi dili Svahilice ama aynı zamanda İngilizce ve Arapça da konuşulan diller arasında.

Yorum Yaz