Karakaya: “İngilizlerin İlk Tercihi Türkiye Olacak”

Sektörel Haberler 2 Mayıs, 13:05'de eklendi

Karakaya: “İngilizlerin İlk Tercihi Türkiye Olacak”

 GM Talks’a Avrupa’nın en büyük bağımsız incoming acentesi ve otel sağlayıcısı MTS Globe Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve OTS Globe Genel Müdürü Münci Karakaya konuk oldu. İngiliz pazarına dair önemli konuları gündeme getirerek Jet2holidays’in ve kendi şirket verilerini pazar pazar bizlerle paylaştı.

Gm Talks’a dün konuk olan Münci Karakaya, Covid-19 Korona Virüs’ün etkileri ve Türkiye ile ilgili görüşleri ile programa başladı. Karakaya; “İçinde bulunduğumuz kriz, Türkiye’nin dışına çıktı, ancak Türkiye’nin dünya devlerinden daha deneyimli olduğunu hep birlikte gördük. Türkiye, bu krizde çok iyi bir reaksiyon gösterdi. Bu da bize gösterdi ki sadece turizm sektörü olarak değil, ülke olarak da krizlere çok alışığız.” dedi.

1 Milyon 100 Bin Kişi Hedefliyorduk, Şu an…

Kendi şirketleri ve İngiliz Tur Operatörü  Jet2Holidays’in Ceo’su Steve Heapy’den aldığı verileri Gm Talks izleyicileriyle paylaştı.  Karakaya; “Geçen yıl 785 bin pax, bu yıl da  1 milyon 100 bin pax hedeflemiştik.  Bu rakamları daha da yükseklere taşıyacaktık. Şu anda elimizde 287 bin pax kaldı. Bunların çoğunu ingilizler oluşturuyor” dedi.

Jet2holiday’in Rezervasyonlarının Yüzde 57’si Ertelenmiş

Münci Karakaya, İngiliz pazarı ve İngiliz Tur Operatörü Jet2holidays ile ilgili ise şu açıklamaları yaptı.

Karakaya;  “Jet2holidays’in CEO’su Steve Heapy ile görüştüm ve onun izni ile rakamları paylaşıyorum. Jet2holidays’in  şu ana kadar yapılmış olan rezervasyonların yüzde 57 ‘si başka tarihlere ertelenmiş istediği ülkeye fiyat gözetmeksizin. Yüzde 43’ü ise parasını geri almış. İngiltere pazarında şu anda devlet kararıyla Haziran ayı  ortasına kadar uçuşlar yasak. Devlet bu süreci uzatırsa, uzattığı devreye isabet edenlerin paraları da geri verilecek. Almanya’daki gibi İngiltere’de kupon uygulaması yok.  iadeler şirketlerin kasasından ödeniyor. Devletin verdiği karara göre bu paralar geri ödeniyor  ya da başka bir tarihe erteleniyor. Bu durum Almanya’daki gibi tur operatörlerini rahatlatan bir durum değil. Kendi çabalamaları lazım ki  turist  tatilini ertelesin. Yüzde 57 beklemediğimiz bir rakam olsa da sevindirici bir durum. ” dedi.

Alman Pazarında İse Son Durum…

Münci Karakaya Alman pazarıyla ilgili olarak ise; ” Almanya’da durumlar tur operatörlerinin lehine gelişiyor. Orada da ne kadar devam edecek bilmiyor. Çünkü müşterilerin oluşturduğu birlikler artık bu işe bir dur denilmesini istiyor. Orada da devreye kuponlar giriyor.  9 Mart’a kadar yapılan rezervasyonların 17 Haziran’dan sonraki kısımları itibariyle bekleme süresi var kupon  alabiliyorlar ve bunlar 2021 yılına kadar geçerli oluyor.  Ama ondan sonrası kuponlar değerlendirilmeyecekse paraların iadesi söz konusu. Burada tur operatörlerine müşteri tarafından faizsiz bir kredi verilmiş oluyor.” dedi.

İngilizlerin İlk Tercihi Türkiye Olacak

Şirketleri özelinde rezervasyon akışı ile ilgili olarak ise Karakaya;” 2021 yılına ilişkin 36 bin 586 kişilik rezervasyonumuz var.Bunun yüzde 90’ı İngilizlerden oluşuyor.  İngiliz pazarı çok çabuk reaksiyon veren bir pazar.  Gelecek sene her şey iyi giderse İngilizlerin ilk tercihi Türkiye olacaktır. Türkiye,şu anda  Amerika, Akdeniz çanağı ve Dubai olmak üzere İngiltere’den çok iyi rezervasyon alıyor. İngilizlerin “Bu da geçecek günün birinde ve daha rahat davranış  şekilleri varken Almanlar daha temkinli. ” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.