We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Kartaca Turizm Genel Müdürü Fatih Günay: “Bu senenin parlayan yıldızı Ortadoğu”

Kartaca Turizm Genel Müdürü Fatih Günay: “Bu senenin parlayan yıldızı Ortadoğu”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Şebnem İmece

Turizm sezonuna dair sorularımızı yanıtlayan Kartaca Turizm Genel Müdürü Fatih Günay, genel olarak tüm pazarlarda bir toparlanma olduğunu ancak hala yılbaşında öngörülen hedefleri yakalamaktan uzak olduğumuzu ifade etti. Geçen sene çok iyi olan pazarların bazılarında gerilemeler olduğuna dikkat çeken Günay, bu senenin parlayan yıldızının ise Ortadoğu pazarı olduğunu söyledi.

Bodrum merkezli olan ve beş yıldır Antalya’da da ofisi bulunan firmalarının, ağırlıklı olarak Balkan, Ortadoğu, Kafkaslar ve Avrupa pazarlarından turist getirdiğini belirten Fatih Günay; “2023 yılına gerçekten çok kötü bir başlangıç yaptık. Geçen sene çok iyi olan, özellikle Balkanlar, Azerbaycan ve buna benzer pazarlarda ciddi bir gerileme oldu. Sezonun ikinci yarısında toparlar gibi oldu ama maalesef hala istediğimiz hale gelmedi” dedi.

“Bu yıl turizmciyi çok yoran bir operasyon var”

Günay şöyle devam etti:
“Yalnız bu senenin parlayan yıldızı Ortadoğu oldu. Tüm bölgelerde, uçakların da artmasıyla beraber çok ciddi artışlar yakaladık. Genel olarak iyi ama; bu yıl son dakika ve üç-dört gecelik gecelemelerle çok yoran bir operasyon var gerçekten. Eskisi gibi uzun süreli konaklama olmadığı için hem otelcileri hem de bizi yoran bir operasyon. Tabii genel olarak iyi yine de. Çok şükür diyoruz.”

“Antalya’da sezon uzayabilir”

Bu yıl geç başlamış olduğumuz sezonun, sonbahara uzayıp uzamayacağı ile ilgili olarak Günay; “Ege’de çok fazla ekleneceğini sanmıyorum. Çünkü orada uzun soluklu operasyonların birçoğu maalesef gerçekleşemedi bu sene. Antalya’da tabii ki uzayabilir. Hem iklim hem uçak sayısı ve hem de turist aldığı ülke sayısının fazla olması sebebiyle Antalya’da daha uzun bir sezon yaşanabilir. Umarım gerçekleşir ve hepimiz bundan faydalanırız. Böylece kötü başlayan sezonu iyi bir şekilde bitiririz” diye konuştu.

“Üst segmentte hiçbir milliyette sorun yaşamıyoruz”

Arap turist sayısındaki artışın, oturmuş sistem için sorun yaratabileceği düşüncesinin yersiz olduğuna da değinen Günay, şu açıklamayı yaptı:
“Turistin nereden ve nasıl geldiği önemli olmakla beraber, doğru bir harmanlamayla bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum. Bodrum’a gelen Arap turistlere bakın; tamamı orada çok üst düzey oda-kahvaltı tesislerde kalıyor. Ve bu adamlar gecesini gündüzünü oradaki beach’lerde, oradaki lüks restoranlarda geçiriyor. Çok ciddi harcamalar yapıyorlar. Ben bu yolcuya diyemem. Benim için çok değerli. Ekonomim için çok değerli. Ancak Antalya’nın tabii şu dezavantajı var. Burada tesislerin tamamının her şey dahil olması sebebiyle buraya gelen turistin profili de başka. Yalnız Arap turistte değil, alt segmente doğru indiğinizde Alman, İngiliz her milliyetten turistle sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Bunu doğru ürünle kontrol etmek mümkün. Ürün üst segmente veya aileye hitap ettiğinde hangi milliyetten geldiğinin önemi yok. Orada bir problem olmuyor zaten.”

Yorum Yaz