We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Orta Doğu pazarında 2024’ü Türkiye’nin tutumu belirleyecek

Orta Doğu pazarında 2024’ü Türkiye’nin tutumu belirleyecek

Beste Güçer

Antalya Turizm Fuarı, turizm sektörü için önemli olan konu başlıklarını ATF23 panelleri aracılığıyla konuşma imkanı sağladı. ATF23’te en çok ilgi gören panellerden biri de “Orta Doğu için Hedefler” konulu panel oldu. Moderatörlüğünü Recep Yavuz’un yaptığı panelde panelistler, Orta Doğu pazarının geleceği hakkında öngörülerini paylaşırken İsrail-Filistin savaşına vurgu yaptılar. Konuyla ilgili ortak çıkarım; “Turizmde Orta Doğu pazarının geleceği, savaşta Türkiye’nin tutumuna bağlı” oldu.

‘Orta Doğu için Hedefler’ panel programının panelistleri, Karnak Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Aliabet, Mercan Tour Yönetim Direktörü Mehmet Mengü, Dorak Signature Yönetim Ortağı Onur Çakır ve Heysem Travel Direktörü Heysem Maslamani oldu. Panele, Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Turizm Genel Müdürü Recep Yavuz moderatörlük etti.

SERDAR ALİABET: “OLAYLARDA TARAF OLMAMIZ EN ÇOK BİZİM SEKTÖRE YANSIYACAK”

“Biz Arap pazarı olarak sezonu bitirdik, 2-3 ay ara verebiliriz. Ben, özellikle kış operasyonları açısından, Avrupa pazarından endişe ediyorum. Çünkü pazar bir kışı böyle atlatırsa bu yaza yansıyacak ve bölgede dengeler bozulacak. Araplar savaş durur durmaz yeniden döner ama şu an biraz sıkıntılı görünüyor. Sonuçta ciddi bir süreç insanlar planlamalarını, 6-8 ay ya da 1 sene önceden yapıyorlar. Şimdiden batının kış operasyonlarında kesilme olacak, peki bu durumda yaz sezonu nasıl olacak? Henüz siyasi kanatlar netleşmedi. Bizim pozisyonumuz yavaş yavaş netleşiyor. İstemeyerek bir taraf oluyoruz, bu en çok bizim sektöre yansıyacak. Tek dileğim, umarım bunlar gerçekleşmez, sadece bir düşünce olarak kalır.”

MEHMET MENGÜ:TÜRKİYE’NİN DURUŞU TURİST TRAFİĞİNİ ETKİLEYECEK

“Süreci çok iyi takip etmek lazım. Kısa vadede hepimiz etkilendik. Sadece Antalya destinasyonu değil, Türkiye ciddi şekilde etkilendi. Türkiye’nin buradaki duruşu, pozisyonu, turizm trafiğini etkileyecek.”

ONUR ÇAKIR: “KİMSE ÖNÜNÜ GÖREMİYOR”

“Körfez ülkelerinin şu an savaşla yakından uzaktan aslında bir alakası yok. Bu savaş ortamı bir an önce bitsin. Hepimiz önümüzü görelim. Bu panelde muhtemelen hiç kimse 2024 hedeflerinin ne olduğunu söyleyemez, çünkü ne olup ne olmayacağını hiç kimse bilemiyor, kimse önünü görebiliyor. Bu durum umarım en kısa zamanda biter. Bu bitişin de dolaylı olarak bir fırsata dönüşebileceğini düşünüyorum.”

HEYSEM MASLAMANI:TÜRKİYE’NİN TUTUMU 2024’Ü BELİRLEYECEK

“Savaşta Türkiye’nin tutumu 2024’ü belirleyecek. Şu ana kadar sergilenen tutum biraz daha ortayı bulma yolundaydı ama geçen hafta itibariyle biraz değiştirdik. Umarım daha da değişmez çünkü Türkiye’nin takınacağı tutum sadece 1-2 ayımızı değil, önümüzdeki yılımızı belirleyecek. Bu uzun bir savaş olacak. Şu an zaten bizi yeterince etkiledi. Ülkelerin tercih listesinden Türkiye çıkarıldı, güvenli listeden çıktı. Gelen grup taleplerinin hiçbiri konfirme edilmiyor. Yakın bir zamanda geçmeyecek, bunu hepimiz biliyoruz.”

Yorum Yaz