We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Otel Maliyetleri Sert Yükselişte: Yüzde 81 Artış

Otel Maliyetleri Sert Yükselişte: Yüzde 81 Artış

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Türkiye genelinde otellerde maliyetler, 2023 yılı Eylül ayında önemli bir artış kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, otellerdeki maliyetlerin ortalaması yüzde 81 artış gösterdi.

Enflasyon Eylül Ayında Yüzde 61,53 Arttı

TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sonuçlarına göre, Eylül 2023’te enflasyon bir önceki aya göre yüzde 4,75, bir önceki yılın aynı ayına göre ise dikkat çekici bir şekilde yüzde 61,53 arttı. On iki aylık ortalamalara göre ise artış yüzde 55,30 olarak kaydedildi.

Turizm Databank’ın Derlediği Bilgilere Göre Yüzde 81 Reel Maliyet Artışı

Turizm endüstrisi çatısı altında faaliyet gösteren Turizm Databank, TÜİK verilerinden elde ettiği bilgilere göre, 2023 yılı Eylül ayında otellerdeki maliyet artışının reel olarak yüzde 81 olduğunu belirtti.

F&B Maliyetlerinde Yüzde 80,98 Artış

Özellikle otellerdeki yeme içme (F&B) maliyetleri yıllık yüzde 80,98 artış gösterirken, F&B ve enerji maliyetleri yüzde 61,07 arttı. Toplamda ise F&B, enerji ve personel maliyetleri üzerinden yapılan hesaplamalara göre artış yüzde 71’i aştı. Bu artışın en yüksek olduğu alan ise yüzde 124 ile meyve sebze grupları oldu. Süt ve et ürünleri de yüksek artışla dikkat çekti.

Yorum Yaz