We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Gündem Otellerde maliyetler yüzde 110 arttı

Otellerde maliyetler yüzde 110 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Haziran 2022 verilerine göre enflasyon, bir önceki aya göre yüzde 4,95, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 78,62 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 44,54 yükseldi. Turizm Databank, bu dönemde otellerde genel maliyetlerin yıllık artışını da yüzde 110 olduğu tahmin etti.

2022 yılı haziran ayında otellerde maliyet artışı

Otellerde maliyet artışları Haziran 2022 döneminde de artış gösterdi. Turizm Databank, bu dönemde otellerde genel maliyetlerin yıllık artışını da yüzde 110 olduğu tahmin etti. Bu ayda otellerde maliyetin büyük kısmını oluşturan; yiyecek-içecek (F&B) ve enerji maliyetlerindeki yükseliş yüzde 111’i geçti. Genel ortalama otel maliyetleri ise % 110 arttı.

Otel Maliyetleri Raporu Haziran 2022

Turizmdatabank.com’un hazırladığı Otel Maliyetleri Raporu’nda yapıan tahminlere göre; haziran ayında otellerde en yüksek maliyet artışları; Teknik servis, Yiyecek ve İçecek’te yaşanırken, en düşük artışlar da temizlik ve Enerjide oldu. Ancak en düşük artışlar dahi, TÜFE’nin çok üzerinde.

Yorum Yaz