We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Prizren Turizm Yatırımcılarını Bekliyor

Prizren Turizm Yatırımcılarını Bekliyor

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Prizren Turizm Yatırımcılarını Bekliyor

Türklerin büyük ilgi gösterdiği ve gezi rotalarının başında yer alan Kosova’nın en önemli şehirlerinden birisi olan Prizren, EMITT turizm fuarındaydı.

Prizren Turizm Yatırımcılarını Bekliyor

Kosova’nın yerleşim tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan Prizren, tarihi güzellikleriyle de turistlerin ilgi odağı olmayı başarırken, turizm yatırımcılarını bekliyor.

Şehrin hemen yanında yer alan ve yaklaşık yarım saat içerisinde ulaşabilen 3 kayak merkezi bulunurken, yaz aylarında da dağcılık ve treking büyük ilgi görüyor. Mutfağı da çok güçlü olan Prizren, tüm bunların yanında yeterli oda ve yatak sayısına sahip değil.

Prizren Turizm Yatırımcılarını Bekliyor

Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, bölgeye Türkiye’den çok sayıda Türk turistin geldiğini ancak çok kısa süreli kalma yaptıklarını bunu da uzatmak için çalıştıklarını söyledi.

Mytaher Haskuka “Prizren tarihi bir şehir. Sadece tarihi ile turist çekmiyor. Aynı zamanda dağları ile de dikkat çekiyor. Prizre’e yakın üç tane de kayak merkezi var. Yarım saat içerisinde bu üç kayak merkezine de Prizren’den ulaşılabiliyor. Kış aylarında kayak yanında, yaz aylarında da muhteşem dağlarında dağcılık, treking yapılabiliyor. Turizmi bölgemizde daha da geliştirmek istiyoruz. Tüm yatırımcılara açığız. Hatta Belediye olarak büyük projelerimiz var. Bu projelerimizi yatırımcıların ilgisine sunacağız. Bu yatırımlarımız içerisinde bölgemize bir teleferik projesi var. Dağcılık turizmi ile ilgili projeler var. Bu projelerin hepsini Belediye olarak geliştiriyoruz ve sonra özel sektöre açıp onların yatırım yapmalarını bekleyeceğiz. Prizren’de çok sayıda eski tarihi mekan var. Buralara, Türkiye’den de çok sayıda turist geliyor. Ama çok kısa süreli kalma yapılıyor. Amacımız bu kalma sürelerini uzatıp onları daha çok Prizren’de tutmak olacak” dedi.

Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner yaptığı açıklamada, “Prizren Belediye Başkanının daveti ile yaklaşık altı hafta önce Prizren’de düzenlenen büyük bir turizm fuarına gittik. Oraya gidince Prizren’i çok yakından tanıma fırsatı bulduk. Muhteşem bir yer. Birçok Türk insanın Atalarının geldiği bir şehir. Çok tarihi bir şehir olmakla beraber mutfağı da çok güçlü olan bir yer. Yoğun sayıda turist kabul etmekle beraber yeterli oda ve yatak sayısına sahip değil. Yatırım anlamında Türk yatırımcılar için çok uygun bir pazar. Şu haliyle bile çok sayıda insan orayı ziyaret ediyor. Turizm açısında para kazanılabilecek bir bölge” diye konuştu.

Halil ÖNCÜ-İSTANBUL

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

 

 

Yorum Yaz