We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Gündem SAYD başkanı Mehmet Gem: Kültürler can çekişiyor

SAYD başkanı Mehmet Gem: Kültürler can çekişiyor

SAYD Başkanı Mehmet Gem kültür turlarındaki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de faaliyet gösteren seyahat acentalarının %50’sine yakınının yurtiçi Kültür Turları segmentinde faaliyet gösterdiğini belirten Gem, Doğu Karadeniz’den Güneydoğu’ya, Marmara’dan Doğu Anadolu’ya, Batı Karadeniz’den Akdeniz’e canını dişine takarak kültür turu yapmaya çalışan turizm seyahat acentalarının can çekiştiğini söyledi.

Gem şu ifadeleri kullandı:

Kültür turu maliyetlerinde olağanüstü artış
” Bu tür Kültür Turu paketleri hazırlayan acentalar son dönemde; %274 yakıt, %174 enerji, %180 gıda, %84 personel zammı sebebi ile geçen senenin aynı dönemine göre %100’ün üzerinde Kültür Turlarında fiyat artışı yapmak zorunda kalmışlar ve bu sebeple alternatif tatil paketi olan yurt içi Kültür Turları hareket edemez hale gelmiştir.

Geçtiğimiz senelerde Kültür Turlarında yakıt maliyeti %20’lerde seyrederken artık bu maliyet %50’nin üzerine çıkmış, yakıt maliyetlerinin değişkenliği sebebi ile acentalar tur satış rakamlarını hesaplayamamaktadır, tamda bu noktada yarısı bile dolmayan turlar hızla iptal noktasına gelmiştir.

ÖTV’siz yakıt verilmeli
Yüz bine yakın turizm seyahat acentası çalışanı, rehberler, otobüsçüler, misafirleri ağırlayan oteller ve turizm tesisleri ayakta kalma mücadelesi vermektedir. En büyük maliyet olan yakıt konusunda eğer hükümet vergi indirimi, ÖTV alınmaması ya da başka bir formül üretmezse çok yakın bir zamanda ülkemizin eşsiz güzellikleri öksüz kalacaktır. Hiç değilse ticari yat ve tenezzüh teknelerine uygulanan ÖTV’siz yakıt tedariki hakkı turizm seyahat acentalarına da sağlanmalı ve bu konu ile ilgili çalışma derhal yapılmalıdır.

Aksi halde Kültür Turları destinasyonlarındaki oteller, restaurant ve tesisler kapanmaya yüz tutacak, bu turlar ile şehirlerde yaşanan ticaret hacmi bitecek, bir süre sonra münferit misafir bile alamayan müze ve ören yerleri metruk bir hale gelecektir.

Bakan Ersoy’un şirketinin bile yurtiçi turlar departmanını kapatması durumun vehametini ortaya koyuyor
Turizmin geleceğini en iyi gören ve konunun farkında olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy (ETS) yurtiçi kültür turları departmanını kapatmıştır. Amir kişi bile kendi şirketinde bu departmanı kapattığına göre konunun ne kadar acil ve vahim bir konumda olduğu muhakkaktır.

Acentalara can suyu lazım
Ya acentalara can suyu sunulacaktır ya da ülkemiz Kuşadası ile Alanya arasında her şey dahil, yerli ve yabancıya otel hizmeti veren TURİZM CENNETİ! haline gelecektir. Öyle ya;

Türkiye’de turizm sadece deniz kum ve güneşten ibarettir!.

Göbeklitepe’den Akdamar Adası’na, Sümela Manastırı’ndan Kapadokya’ya, Selimiye Camii’nden Ani‘ye muhteşem güzelliklerimizi yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunamayacaksak ve acentalarımız kepenk kapatmaya mecbur bırakılacaksa bu ülkede turizmin kadük kalacağı kesindir.

Seçim yöneticilerimizin! Ya can suyu, ya çorak toprakta hububat…”

Yorum Yaz