We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Tayfun Pirpir yazdı… “Turizmde Kariyer Planı ve Karar Verme Süreci”

Tayfun Pirpir yazdı… “Turizmde Kariyer Planı ve Karar Verme Süreci”

Birçok turizm mezunu arkadaşlar turizm sektöründeki kariyer planını yanlış yaptığı ya da yanlış yönlendirildiği için farklı sektörlere geçmiş ve bitirdiği üniversite bölümünden farklı iş kollarında çalışma imkânları bulmuşlardır. Kariyer gerçekten doğru yapılandırıldığında ses getirmektedir.

Gelecek hedeflerinize ulaşmak için adımlar oluşturmak ve bu adımları bir plana dökmek oldukça önemlidir. Otelcilik sektöründe yöneticisi olmak istiyorsanız, bunun için hangi yeteneklere ihtiyaç duyduğunuzu saptayıp bu yetenekleri edinmek için çeşitli kurslara yazılabilirsiniz. Kendini özellikle turizm lisesi veya üniversitesi öğrencisi iseniz mutlaka okul yıllarında çalışmaya başlamalı ve tecrübe sahibi olmalısınız.

Yükselmeyi düşündüğünüz pozisyonun anlamlı bir şekilde deneyimlemesi ve gerekliliklerini anlamak için gönüllü çalışmalarda bulunabilirsiniz. Bir proje yönetimi pozisyonunu düşünen biri için, bir projede gönüllü yardımcı olabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Gerçekçi Ve Kararlı olun Kariyer hedefiniz ve mevcut durumunuz arasında realist bir değerlendirme yapın. Gerçekten isteyip istemediğinizi yapıp yapamayacağınızı o pozisyondaki kişilerle iletişimde olup farkedebilirisniz. Hedeflediğiniz pozisyon sizin için en uygun mu diye düşünün.

Fikir Alabileceğiniz Birilerini Bulun İstenen pozisyonda çalışan biri, o pozisyonun gerekliliklerine dair detaylı bilgi sağlayabilir. Önbüro Müdürü, İnsan kaynakları Müdürü, Genel Müdür, Operasyon Müdürü, Yiyecek içecek müdürü gibi pozisyonlardaki yöneticilerle iletişim halinde olun ve kendinizi geliştirmek ve fikir alışverişi yapmak için elinizden ne geliyor ise mutlaka yapın.

Sosyal Medyayı Kariyer Gelişimi İçin Kullanın Sosyal medya platformları, kariyerlerini geliştirmek ve iş arama sürecinde kişilere yardımcı olabilir. LinkedIn’in kullanımı, iş arama sürecinde ve profesyonel ağ oluşturmada etkili olabilir.

Yeni bir dil öğrenmek, yeni kurslara yazılmak, sosyal hayatınızdaki sorunları düzeltmek ya da yeni kişilerle bağlantılar kurmak gibi adımlardan oluşan bir plan çizin kendinize. Eğitime ayıracak vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız bile online eğitimler alarak bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Yaptığınız planı da göz önünde bulundurun. Eğer bir liste yaptıysanız çalışma masanızda gözünüzün önünde olsun. Motivasyonunuz düştüğünde listeye bakıp hedeflerinizi hatırlayın, yola devam edin.

Turizmin size ihtiyacı var…

Tayfun PİRPİR
İnsan Kaynakları Direktörü
Kaya Hotels

Yorum Yaz