We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler THY DEĞERİNİN 5’TE 1’İ KADAR ZARAR ETTİ

THY DEĞERİNİN 5’TE 1’İ KADAR ZARAR ETTİ

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.
 Geçici vergi beyannamesine göre Türk Hava Yolları 2016’nın dördüncü çeyreğinde 6.5 milyar TL zarar etti. Şirket bir önceki çeyrekte 762 milyon TL kâr açıklamıştı. Türk Hava Yolları piyasa değerinin yüzde 22’si kadar bir meblayı zarar olarak açıklamış oldu.
Türk Hava Yolları’nın geçici vergi beyannamesine göre şirket 2016’nın dördüncü çeyreğinde 6 milyar 535 milyon 121 bin 777 TL zarar etti. THY üçüncü çeyrekte 762 milyon TL esas faaliyet kârına ulaşmıştı.

Açıklanacak konsolide bilançoda zararın daha az çıkması bekleniyor. Türk Hava Yolları 2015 yılında 1 milyar 69 milyon dolar net kâr açıklamıştı. Türk Hava Yolları bu sene ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor. Sözcü gazetesinin haberine göre Şirket HAVA-İŞ sendikasına yaptığı öneride bu sene zam yapmamayı ve buna karşılık işçi çıkarmamayı teklif etmişti.

Forbes’un listesine göre 2016 yılında Türkiye’nin en değerli 11. şirketi Türk Hava Yolları oldu. Türk Hava Yolları 2016 yılını 3.4 milyar dolarlık piyasa değeri ile kapattı. Şirketin malvarlığının değeri 16.3 milyar dolar olurken 2016 cirosu 16.3 milyar dolar oldu. Türk Hava Yolları 2016 yılını 1 milyar 69 milyon dolar kârla kapattı.

Türk Hava Yolları’nın geçici vergi beyannamesinde ise 6.5 milyar lira zarar belirtiliyor. Bu rakam dolara çevrildiğinde 1.7 milyar dolar oluyor. Türk Hava Yolları’nın şu anki piyasa değeri 7.8 milyar dolar. Yani Türk Hava Yolları piyasa değerinin yüzde 22’si kadar bir zarar açıkladı.

TBMM’DE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, CHP Grubunun THY’nin 14 Şubat 2017’de 6.5 milyar TL zarar açıklaması ve son yıllardaki durumu hakkında TBMM’ye araştırma önergesi verdiğini bildirdi.

PEGASUS’UN ZARARI NE KADAR?

Pegasus CEO’su Mehmet Nane de, Turizm Araştırmaları Derneği- TURAD’ın düzenlediği “Turizmde Çıkış Yolu” çalıştayında yaptığı konuşmada geçen yıl 500 milyon zarar ettiklerini açıklamıştı. Nane, “Bunlar kolay kolay hazmedilecek rakamlar değil ve bu kayıplar genel olarak operasyonel kayıplar. Çünkü; döviz, yakıt ve finansman maliyetleri yükseldi” demişti.

Yorum Yaz