We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Topçu, “İskandinav pazarı dönüş sinyallerini veriyor”

Topçu, “İskandinav pazarı dönüş sinyallerini veriyor”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu İskandinav pazarının 2022 yaz sezonu için değerlendirmesini yaptı. Dünya gündeminin turizme etkilerinin altını çizen Topçu, “İskandinav pazarı geri dönüşün sinyallerini bu yıl verdi” dedi.
Topçu, “Özellikle pandemi döneminde 2 yıldır tatil ihtiyaçlarını karşılayamayan İskandinavlar 2022 yılının eylül sonu rakamlarına baktığımızda geri dönüşün sinyallerini vermeye başladılar. Bu yaz döneminde Rusya Ukrayna krizinin bir sonucu olan Finlandiya ve İsveç’in Nato’ya girme sürecinde yaşananlar ve Detur’un operasyonlarını sona erdirmesi gibi iki sorunla uğraşmak zorunda kalan pazar bunların etkisini çok fazla görmeden sezonu kapatmaya hazırlanıyor” diye konuştu. Kış sezonu için de olumlu bir tablo olduğunu söyleyen Topçu, “ Finnair Havayolunun Helsinkiden direkt Gazipaşa uçuşlarının haftada iki kez olmak üzere 2022-2023 kışı boyunca devam edecek olması bölge için olumlu bir gelişme… Özellikle Alanya bölgesinde yaşayan Finlilerin yarattığı Alanya-Helsinki talebi bunun en önemli sebebi” dedi.
Topçu ayrıca şu bilgileri paylaştı:
Yıllara göre karşılaştırma yaptığımızda her zaman yaptığımız gibi 2019 rakamlarını baz alırsak hemen hemen bunlara ulaşmak üzere olduğumuz görünüyor ve bu 2023 beklentimizi de yükseltiyor.
2019 2022 (Eylül Sonu)
Danimarka 191.084 181.639
İsveç 208.079 163.637
Finlandiya 62.199 62.199
Norveç 95.883 95.663

“İki konu temkinli yaklaşmamızı sağlıyor”
Cengiz Topçu, İskandinavların yüksek enflasyon sonucunda vereceği tepkiye ve NATO sürecine dikkat çekti. Bu iki konu sebebiyle pazar artışı konusunda temkinli davranmak gerektiğini belirten Topçu, “2023 yılı ile artış trendine giren bu seyrin devam etmesi en büyük beklentimiz ancak iki konu temkinli olmamıza yol açıyor. Birincisi konaklama ve ulaşım maliyetlerindeki artışın paket fiyatlarına nasıl yansıyacağı ve yüksek enflasyonla bir kış geçirecek olan İskandinavların bunun sonucunda tatil bütçelerinde herhangi bir değişikliğe gidip gitmeyecekleri. İkincisi halen devam eden Nato’ya girme süreçlerinde oynayacağımız rolün daha fazla konuşulacağı bir döneme girerken bunun tatil fikirlerini ülkemizde yapıp yapma konusundaki kararlarını nasıl etkileyeceği.”
“2023 beklentileri 2019’un üzerinde”
Ocak ayında daha somut verilerin ortaya çıkacağını belirten Topçu, “Bütün bunların ışığında 2023 ile ilgili yapılan planlamalar 2019’da gerçekleşen rakamların üzerinde.. Yoğun rezervasyon yaptırma dönemi olan Ocak sonu itibarı ile İskandinav pazarı ile ilgili daha net bir resim karşımıza çıkacak.”

Yorum Yaz