We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Turizm sektöründen “Sigorta Fonu” çağrısı

Turizm sektöründen “Sigorta Fonu” çağrısı

GM Haber Merkezi

İskandinavya ülkelerinden Alanya’ya turist getiren bir şirketin faaliyetlerini durdurmasının ardından sektör temsilcileri “sigorta fonu” çağrısında bulundu. Çeşitli ülkelerde uygulanan, tur operatörleri ve acenteleri beklenmedik durumlara karşı koruyan sigorta fonu sisteminin turizmi güçlendireceği düşünülüyor.

Habertürk Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Böyle bir fonun kurulması, Türkiye’de satış yapan tur operatörlerinden kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetleri giderebilir. Türk vatandaşlarının mağdur olmasının önüne geçer. Avrupa’da bu uygulamayı görüyoruz. Yabancı bir tur operatörünün yaşattığı mağduriyeti önleme noktasında kendi vatandaşlarını sigortaya alıyorlar ve mağdur etmiyorlar. Detur yüzünden mağdur olan oteller, Avrupa’daki bu fondan faydalanabilirler. Bu konuda bakanlık yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor, fakat henüz yetkilileri ikna edemedik” dedi.

Tur şirketinin faaliyetlerini durdurmasının sektörde olumsuz bir etki yarattığını belirten ALTİD Başkanı Burhan Sili de sigorta fonunun kurulması gerektiğini dile getirdi. Sili, “Böyle bir fon, acenteler, otelciler ve tur operatörlerinin katılımıyla kurulmalı. Fakat, fonda, hangi paydaş ne kadar katkı sağlayacak, para nerede toplanacak, firmalara ödemeler nasıl yapılacak gibi esasların belirlenmesi lazım. Bu yapılabilirse, gelecekteki mağduriyetlerin önüne geçilebilir” diye konuştu.

Alanya’da faaliyet gösteren Noxinn Deluxe Hotel’in Yönetim Kurulu Başkanı Eray Erdem, “Bu sigortalar masraflardan düşülmekte ve ödenen primler kayıplar karşısında çok düşük kalmakta. Ciddi maddi kayıpların engellenmesi için bu tür sigorta sistemlerinin devreye alınması ve konaklama sektörünün Avrupa’da olduğu gibi sigortacılık yöntemiyle kendini korumaya alması gerekli” dedi.

Yorum Yaz