We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Turizmciler Vergi Artışına Karşı

Turizmciler Vergi Artışına Karşı

Son yıllarda turizm bölgelerinde artan doğal felaketlerin konaklama vergisinde artışa neden olacağı konuşuluyor. Yunanistan’da günlük konaklama vergisi de aynı sebeple 1 eurodan 6 euroya çıkarıldı.

Turizmdatabank’ın haberine göre, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis hükümetinin hedeflerini açıklarken özellikle lüks otellerde günlük konaklama vergisinin 1 eurodan 6 euroya çıkarılacağını söyledi. Ülke, doğal afetler için 300 milyonluk özel bir rezerv oluşturdu ve bu rakamın 2024’ten itibaren 600 milyon euroya ulaşmasını bekliyor. İlave 300 milyon euro, özellikle lüks otellerde günlük konaklama vergisinin 1 eurodan 6 euroya çıkarılmasından sağlanacak.

Vergiler ne olacak?

1 Ocak 2018’den bu yana yürürlükte olan otel veya pansiyonlardaki odaların günlük kullanımı için otel misafirlerine konaklama vergisi uygulanıyor.

Konaklama vergisi, bir ve iki yıldızlı otellerde 50 cent, üç yıldızlı otellerde 1,50 euro, dört yıldızlı otellerde 3,00 euro ve 5 yıldızlı otellerde 4 euro ek ücret öngörüyor.

Yunan Turizm örgütleri, son dönemde açıklanan vergi artışına karşı olduklarını açıklarken, kiralamalara gelecek KDV’yi ise olumlu buldu.

“Vergi artışı sorunlu”

Yunan Turizm Konfederasyonu (SETE) Eski Başkanı Yiannis Retsos, konaklama vergisindeki artışın sorunlu ve rekabet gücünü de zedeleyeceğini söylerken kısa vadeli kiralama tedbirleriyle ilgili olarak son derece olumlu dedi.

Benzer görüşleri Yunanistan Otelciler Odası Başkanı Alexandros Vassilikos da söyledi.

Yunan Mülk Federasyonu (POMIDA) ise adil olmayan önlemler ve sabit vergilendirmeyle karşı karşıya kaldıklarını iddia etti.

Kısa vadeli kiralama ne gelir sağlıyor?

Yunanistan’daki kısa vadeli kiralama faaliyeti ortalama olarak yıllık 3,3 milyar euro gelir sağlıyor ancak aynı zamanda devletin milyonlarca dolarlık vergi geliri kaybetmesine de neden oluyor.

Diğer yandan Avrupa Komisyonu yeni KDV düzenlemesinin 2025 yılı itibarıyla kısa vadeli kira fiyatlarını yüzde 20’ye kadar artırmasının beklendiğini de belirtmişti.

Yorum Yaz