We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler BM Turizm Örgütü: Pandemi Öncesine Yaklaşıyoruz

BM Turizm Örgütü: Pandemi Öncesine Yaklaşıyoruz

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ), 2023 yılının Ocak-Temmuz döneminde uluslararası turist sayısının Kovid-19 öncesi döneme dönme yolunda olduğunu açıkladı. İspanya’nın başkenti Madrid merkezli olan BMDTÖ, turizm endüstrisinin pandemi öncesi döneme yaklaştığını duyurdu.

Dünya Turizm Örgütü, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde dünya genelinde toplam 700 milyon turistin seyahat ettiğini bildirdi. Bu, 2022’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 43’lük bir artış anlamına geliyor.

Turizm sektörünün en yoğun döneminin Temmuz ayına denk geldiği ve bu ayda 145 milyon turistin seyahat ettiği belirtildi. Bu rakam, 2023 toplam turist sayısının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor.

Verilere göre, dünya genelinde en fazla turist ağırlayan Avrupa, iç talepteki güçlü artış ve ABD’den gelen turistlerin katkısıyla salgın öncesi seviyelere yüzde 91 oranında yaklaştı.

BMDTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, açıklanan verilerle ilgili olarak, “Turizmin güçlü bir toparlanma gösterdiği görülüyor. Ancak bu toparlanmanın beraberinde getirdiği aşırı iklim olayları ve artan turist akışını yönetme zorlukları, sektörün daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve dayanıklı bir yapı oluşturma ihtiyacını ortaya koyuyor” dedi.

BMDTÖ, bunca olumlu gelişmenin yanı sıra küresel ekonomik kriz, fiyat artışları ve yüksek enflasyonun turizm için hala riskler oluşturduğunu belirtti.

Yorum Yaz