We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Turizmde kazançlar düşük mü?

Turizmde kazançlar düşük mü?

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

TÜİK, Kazanç Yapısı İstatistikleri sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2022 yılında turist sayısında gelişme olurken, en düşük yıllık ortalama brüt kazanç, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri gerçekleşti.

KİM DAHA ÇOK KAZANIYOR?

Kazanç Yapısı İstatistikleri sonuçlarına göre, 2022 yılında yıllık ortalama brüt kazanç 144 bin 390 TL oldu. En yüksek yıllık ortalama brüt kazanç 293 bin 511 TL ile finans ve sigorta faaliyetlerinde oldu. Bu ekonomik faaliyeti, 284 bin 842 TL ile bilgi ve iletişim ve 229 bin 108 TL ile kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor faaliyetleri izledi.

TURİZMDE BRÜT KAZANÇLAR

Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri ise 99290 TL ile en düşük yıllık ortalama brüt kazancın oluştuğu sektör oldu. Turizmde kazancın yüzde 99,2’si maaşlardan, yüzde 5,5’i de ikramiyelerden elde edildi. Bu alanda da turizmin en düşük oranlardan birine sahip olduğu açıklandı.

Yorum Yaz