We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Türkiye’nin ‘Mavi Bayrak’lı plaj sayısı 551’e ulaştı

Türkiye’nin ‘Mavi Bayrak’lı plaj sayısı 551’e ulaştı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’de 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatın ‘Mavi Bayrak’ almaya hak kazandığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Mavi Bayrak jürisi tarafından 2023 yılı Mavi Bayrak ödülleri açıklandı. Buna göre, bu yıl Türkiye’de 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından açıklanan Mavi Bayrak sıralamasında Türkiye, plaj sayısı ile yine dünya üçüncüsü oldu. Sıralamanın ilk sırasında İspanya, ikinci sırasında ise Yunanistan yer aldı. Üçüncü sırada yer alan Türkiye’yi ise İtalya ve Fransa takip etti.

MAVİ BAYRAK PROGRAMI 50 ÜLKEDE UYGULANIYOR

Türkiye’de Mavi Bayrak programı, Avrupa Birliği’nin 1987 yılını çevre yılı ilan etmesi ile başlatıldı. Halk sağlığını korumayı, çevre eğitimi ve bilinçlendirme faaliyetleri ile bunu devam ettirmeyi hedef alarak başlatılan program Türkiye’de 1993 yılında uygulanmaya konuldu. Dünyada 50 ülkede uygulanan program kapsamında; Mavi Bayraklı plajlar için 33, marinalar için 38, turizm tekneleri için 51 ve bireysel yatlar için 4 kriter ile 16 davranış kuralı dikkate alınıyor.

Geçen yıl Türkiye’de mavi bayraklı plaj sayısı 531’di.

Yorum Yaz