We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler TÜRSAB’dan havacılık sektörü istihdamı için büyük adım

TÜRSAB’dan havacılık sektörü istihdamı için büyük adım

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akademi çatısı altında Amadeus, Sabre ve Travelport firmalarının iş birliği ile yeni personel yetiştirmeye yönelik “Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme ve İstihdam Programı” Basın Lansmanı dün gerçekleşti.

TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleşen lansmana, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB Havayolu Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, ulusal basın ve turizm basını katılım gösterdi. Gerçekleşen basın lansmanında Amadeus, Sabre ve Travelport firmaları ile iş birliği protokolü imzalandı.

Turizm sektöründe eğitimli personelin artması gerekiyor

Basın lansmanında açılış konuşması gerçekleştiren TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; “Hepinizin yakından bildiği üzere, uzmanlaşmanın öneminin her geçen gün arttığı sektörümüzde kalifiye personel ihtiyacı da günden güne artış gösteriyor. Seyahat acentacılığında, mesleki eğitim almış personel ile müşteri memnuniyetinin sağlanması son derece önemli. Turizm konusunda eğitimli elemanların istihdam içindeki payının artması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede aktif hale getirdiğimiz TÜRSAB Akademi çatısı altında sektörümüzün eğitimli personel ihtiyacını karşılanması noktasında gerekli adımları attık, atmaya da devam edeceğiz” diyerek sektördeki eğitimli personel ihtiyacını dile getirdi.

Havayolu biletleme personelinde eksiklik vardı

Firuz Bağlıkaya, “Turizm sektöründeki “Havayolu Biletme Personeli” alanında yaşanan acil personel ihtiyacından yola çıkarak TÜRSAB Akademi çatısı altında, global sistem firmalarından Amadeus, Sabre ve Travelport iş birliği ile “Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme ve İstihdam Programı”nı başlatmaktan mutluluk duyuyoruz. İkişer aylık periyodlar ile düzenlenecek bu eğitim programında, sektördeki biletleme personeli açığı bitene kadar devam edeceğiz” ifadeleri ile biletleme alanındaki acil ihtiyaçtan dolayı TÜRSAB Akademi çatısı altında başlattıkları projeden duydukları mutluluğu ifade etti.

Eğitimler Ankara, Antalya ve İzmir’de de olacak

Bağlıkaya;” İstanbul’da başlattığımız biletleme eğitimlerini ilerleyen dönemlerde Ankara, İzmir ve Antalya’da da devam edeceğiz. Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme ve İstihdam Programı’mızı bu alandaki açığı kısa sürede kapatacağına inanıyoruz” diyerek eğitim sürecinin sadece İstanbul ile sınırlı kalmayacağını vurguladı.

Pandemi bu sektörü de etkiledi

TÜRSAB Havayolu Bilet Satış ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar ise imza töreninde yaptığı açılış konuşmasında, “Pandemi dönemi pek çok sektörde olduğu gibi sektörümüzü ve havayolunu da etkiledi. Acentalardaki personel yetersizliği havayolundan paydaşları olan tüm departmanlarda hissedildi. Piyasada gördüğümüz bu sıkıntı çerçevesinde bir plan gerçekleştirildi” cümlelerini kullanarak projenin amacını anlattı.

Amaç sektöre taze kan sağlamak

Olcar; “Sektörde liyakat çok önemli, işi bilen insanların yapması çok önemli. Yeni bir personel yetiştirilmesi ve taze kan sağlanması bu projenin temelini oluşturdu. Mevcut olan personele de destek olunacaktır. Ama sektöre yeni girecek olan, meslek olarak sektörü seçen gençleri, taze kanı hedeflemektedir. İlk kez bir masa etrafında bir araya geldik, TÜRSAB olarak bundan memnuniyet duymaktayız. Rakip olan firmalar bu proje ile bir araya geldi.” diyerek eğitimli personelin havayolu bilet satış alanındaki öneminin altını çizdi.

Amadeus Pazarlama ve İletişim Müdürü Çiğdem Cengiz ise “Amadeus adına teşekkürlerimi sunuyorum. Projenin başından beri tüm paydaşlarla birlikte çalıştık. Eğitimli personel ve yeteneklerinin keşfedilmesi ve nitelikli personel açığının kapatılması için projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Çalışanlarımızı ve teknolojimizi bir araya getirerek öğrenmeye ihtiyaç duyanlar için seyahat ve turizm alanında ihtiyaca yönelik Amadeus eğitimlerine erişimleriyle sektörün canlanmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Sektör için olumlu etkiler getireceğine inanıyoruz. Sektör adına hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kalıcı personel yetiştirmek bizler için çok önemli

Sabre Satış Müdürü Ferah Banu Altunsoy yaptığı konuşmada; “Projenin içerisinde olmaktan son derece mutluyuz. Eğitim konusu çok önemli, sektörün içerisindeyiz. Ancak her zaman birlikten kuvvet doğar. 2014 yılından bu yana Türkiye’deki acentalarla çalışıyoruz, sektöre kalıcı personel yetiştirmek hem turizm adına hem de bizler için çok önemli. Kazan kazan stratejisi olacaktır diye düşünüyorum. Türkiye’de İstanbul ile başlayan bu projenin tüm Türkiye’ye yayılmasını ve örnek olmasını diliyorum” cümlelerini kullandı.

Yorum Yaz