We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler TÜRSAB Başkanı otellere indirim çağrısı yaptı

TÜRSAB Başkanı otellere indirim çağrısı yaptı

GM Haber Merkezi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, artan enflasyon nedeniyle tatil yapmak isteyenlerin bütçelerinin zorlandığına dikkat çekerek önemli bir çağrı yaptı. Yabancı ziyaretçi sayısındaki artışın belli bölgelerde ve otellerde doluluklara yansımadığını belirten Bağlıkaya, küresel ölçekteki enflasyon baskısının ziyaretçileri daha uygun fiyatlı tesislere yönelttiğini ve tatil sürelerini kısalttığını ifade etti.

Bağlıkaya, turizm amaçlı kullanılan yabancılara ait konutların otel doluluklarını olumsuz etkilediğine vurgu yaparak, dolulukları artırmak isteyen tesislerin fiyat indirimlerine gittiğini belirtti. Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgeleri’ndeki lüks ve üst segmentteki otellerde yaşanan yüzde 25-30 arasındaki fiyat indirimlerinin iç pazarda hareketlilik yaratma açısından önemli olduğunu dile getirdi. Ağustos ayında bazı otellerde indirim oranlarının yüzde 40’a kadar çıktığını ve bu fiyat indirimlerinin orta segmente doğru yayılmasını beklediklerini ifade etti.

Bağlıkaya, iç pazarın turizm için önemini pandemi döneminde net bir şekilde gördüklerini ve yurt içi turizmin sektöre büyük destek sağladığını belirtti. Vatandaşların daha uygun fiyatlarla yurt içinde tatil yapma imkanı bulabileceğini vurgulayarak, turizmcilere iç pazara yönelik yeni indirimler ve vatandaşlara seyahat acenteleri aracılığıyla tatillerini organize etme çağrısı yaptı. Güçlü bir iç pazar yaratmanın önemine değinerek, uzun vadeli ve istikrarlı bir fiyat politikası izlemenin gerekliliğini vurguladı.

Seyahat acentaları ve tur operatörlerinin turizmin lokomotifi olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, seyahat acentalarının güçlü bir şekilde desteklenmesinin önemini vurgulayarak, turistlerin gelmesiyle otellerin dolacağını, doluluk olmazsa yatırımcıların, uçak şirketlerinin ve ülkeye dövizin gelmeyeceğini ifade etti.

Yorum Yaz