We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Korhan Alşan: Spor turizminde profesyonel ve amatör, doğru kombinasyona yatırım yapmalıyız

Korhan Alşan: Spor turizminde profesyonel ve amatör, doğru kombinasyona yatırım yapmalıyız

Şebnem İmece

Spor turizmi, hem büyüklük hem de pazar hacmi bakımından dünya çapında en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Spor turizmi pazarı 2022 yılında 580 milyar doların üzerinde bir değere sahipken, 2023 yılında bu rakamın büyüyerek 680 milyar doların üzerine çıkmasını beklediklerini açıklamıştı.

26-27 Nisan 2023 tarihlerinde, Hırvatistan’ın Zadar kentinde 2. Dünya Spor Turizmi Kongresi’nin bilgi notunda şu ifadelere yer verilmişti:
“Spor turizmi bir maç izlemekten ya da bir spor etkinliğine katılmaktan çok daha fazlasıdır. İyi yönetildiği takdirde, destinasyonlardaki istihdam ve işletmeleri desteklemenin yanı sıra yerel toplumların katılımını teşvik ederek ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın önemli bir ayağı olabilir.”

Ülkemizde turizmi hem pazar hem de ürünler bakımından çeşitlendirmek üzere yaptıkları atılım ve yatırımlarla adından sıklıkla söz ettiren Kilit Hospitality Group’a bağlı Nirvana Hotels’in CEO’su Korhan Alşan da; spor turizminin Antalya’daki potansiyeline ve önemine dikkat çekiyor.

Uluslararası spor organizasyonlarına başarıyla ev sahipliği yaptıklarını hatırlatan ve Nirvana Basketball Weeks ile Eylül ayında ürünlerine bir branş daha eklemeye hazırlandıklarını ifade eden Alşan; spor turizminin tek hedef kitlesinin profesyonel sporcular olmadığını, amatör sporcuların da önemli bir kaynak olduğunu söylüyor.

“Pandemi sağlıklı yaşam eğilimini artırdı”

Dünyada tarih boyunca yaşanan çeşitli kırılma dönemlerinin büyük değişimlere sebep olduğunu vurgulayan Alşan; “İnternetin keşfi, ekonomik gelişmeler, iklim krizi gibi kırılmaların pek çok sektörde olduğu gibi turizm sektörünü de mutasyona uğrattığını görüyoruz. Yakın tarihte bu mutasyonu, Kovid pandemisi sebebiyle yaşadık. Salgının neden olduğu sağlık endişesi ile sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme ve spor çok ön plana çıktı. İnsanlar sağlıklarına daha fazla dikkat etmeye, tükettikleri ürünlerin sağlıklı olmasına her zamankinden fazla dikkat etmeye başladılar. Nirvana Cosmopolitan Hotel’in sağlık ve spor teması da böyle ortaya çıktı” diyor.

“Amatör sporseverlerin ilgisini çekebilmeliyiz”

Alşan; spor turizminin hedef kitlesinin yalnızca profesyonel sporcular olmadığını ve tatil amacıyla gelen turistlerin dahi imkan gördüklerinde spor yapmayı seçtiklerini, amatör sporcuların profesyonel sporculardan daha büyük bir kaynak olabileceğini şu sözlerle anlatıyor:
“Sporun böyle bir yönü olduğunu burada gördük. Esas spor ekonomisini oluşturan çok ciddi bir amatör kitle var. Profesyonel olma gibi bir hayali ya da fiziksel bir yeteneği olmayan ama spor konusunda tutkulu bir kitle. Mesela otelin içerisinde tesadüfen spor merkezimizi keşfedip, her gün çocuğuyla birlikte orada basketbol oynamaya gelen, tatili süresince çocuğuna kurslar aldıran epey kalabalık bir grup ile tanıştık. Bu eğilimin önümüzdeki süreçte daha da artacağına inanıyorum. Yani insanlar tatile geldiği zaman benim çocuğum sadece aquaparkta, denizde, miniclub’da vakit geçirmesin. Tatilimiz süresince spora yatkınlığını, kabiliyetini ölçelim. Hangi spor branşına ilgili, hangi branşa yeteneği var keşfedelim. Bunu istiyorlar. Antalya yalnız profesyonel sporcuların kamp ya da turnuva için geldiği bir yer olmak zorunda değil. Amatör sporseverlerin de ilgisini çekebilecek bir destinasyona rahatlıkla dönüşebilir.”

“Doğru kombinasyon ile yeni müşteriler çekebiliriz”

“Bisiklet sporunun Avrupa’daki pazar payı 43 milyar euro. Türkiye’nin turizmden elde ettiği gelire neredeyse denk bir pazar. Ve bu pazarın çoğunluğunu amatör sporcular oluşturuyor. Profesyoneller amatörler için motivasyon kaynağı olmakla birlikte limitli. Yatırımımızı profesyonel ve amatör sporcuları hedef alarak, doğru bir kombinasyonla yaparsak, büyük bir ürün haline dönüşür. Bu ürün de bize Antalya’ya hiç ayak basmamış yeni müşteriler çeker. Bu bizim tesislerimizi 12 ay açık tutabilmek için aradığımız yüksek sezon haricinde kullanabileceğimiz bir ürün olarak da çok değerli.”

“360 derece bir ürün oluşturmalıyız”

“Spor turizminin yanına sağlıklı beslenme, sanat gibi dalları da yerleştirebilirsek; işte o zaman her yönüyle çalışan 360 derece bir ürüne sahip oluruz. O zaman turizmciler, sokaktaki esnaf, herkes kazanır. Her Şey Dahil kolaycılığından kaçıp bunlara kafa yormalıyız. Biz bunlara çok kafa yoruyoruz. Planlarımızı ve yatırımlarımızı uzun vadeli yapıyoruz. Sağ olsun Kilit ailesi de buna destek veriyor. Çünkü yöneticiler bir yere kadar. Biz hayal ediyoruz ama yatırımcının o hayale inanması, güvenmesi, ona destek çıkması da çok önemli bir faktör.”

Yorum Yaz