We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Vardar: Otellere ‘Bizim iç pazarımız var’ dedirtmeliyiz

Vardar: Otellere ‘Bizim iç pazarımız var’ dedirtmeliyiz

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Antalya Turizm Fuarı (ATF) bu yıl, birbirinden değerli turizm profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşen panellere ev sahipliği yaptı. ATF23’ün ikinci günü yapılan, “İç Pazar Fark Yaratır” başlıklı panel, ziyaretçiler ve profesyonellerden büyük ilgi gördü.

Panelde; Moderatör GMT Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral’in konukları; Gezinomi Genel Müdürü Deniz Selen Kılıçözgürler, Jolly CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Vardar, Tatilbudur Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk, Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, Touristica İç Turizm Direktörü Özcan Karagöz ve Setur Genel Müdür Yardımcısı Koray Küçükyılmaz oldu.

Jolly Tur CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Vardar, “50 yıldır iç pazarın önemini anlatmaya çalışıyoruz” diyerek otellerin bu konuda tutumuna değindi. Vardar, otellere ‘Bizim iç pazarımız var’ güvenini vermenin Türk turizm sektörünün geleceği açısından önemli olduğunu dile getirdi. Vardar ayrıca erken rezervasyon sürecinden ve 2024 beklentilerinden bahsetti.

“İLK GÜNDEN BERİ ATF’NİN DESTEKÇİSİZ”

Mert Vardar, iç pazarın konuşulduğu ve yoğun bir ilgiyle dinlenen panelde, Antalya Turizm Fuarı hakkında değerlendirme yaparak sözlerine başladı. Vardar, “Öncelikle çok güzel bir 2 gün yaşadık, Türkiye’nin turizminin gücünü sizlerin sayesinde tüm paydaşlara gösterdiğimizi düşünüyorum. Doğru zamanda gerçekten çok güzel bir fuar, ellerinize sağlık. Bizler ilk günden beri ATF’nin destekçisiyiz, bu seneye kadar da sanırım en büyük stant bizimdi. Bu sene liderliği yine bir iç pazar temsilcisine devretmekten mutluluk duyuyoruz. İç pazarın önemini bu şekilde de anlatmış olduk” dedi.

“50 YILDIR İÇ PAZARIN ÖNEMİNİ ANLATIYORUZ”

Panelde iç pazarın turizm sektörü açısından önemine vurgu yapıldı. Özellikle pandemi sürecinde iç pazarın turizm sektörüne olan desteğini hatırlatan panelistler, bu konuda markaların çalışmalarından da bahsetti. Vardar, 50 yılı aşkın bir süredir turizmin içinde olduklarının altını çizerek, “Aile olarak 50 yılı aşkın süredir turizmin içindeyiz, 50 yıldır iç pazarın önemini anlatmaya alışıyoruz. İç pazar en kolay ulaşılabilen pazar. Türkiye olarak en kolay ulaşılabilen pazarı geçmişte, ‘Boşlukları doldurmak’ gibi yanlış yorumladık maalesef. Kriz dönemlerinde, iç pazarın önemini hep hatırladık. Artık görüyorum ki; iç pazarın önemini beynimize kazıdık. İç pazarın ana pazar olduğunu tüm turizm paydaşlarının anladığını, bundan sonra iç pazarın önünde kimsenin duramayacağını düşünüyorum” dedi.

“DİĞER PAZARLAR, KAR PAZARI OLABİLİR”

Vardar ayrıca erken rezervasyon sürecinden ve Jolly’nin 2024 hedeflerinden bahsetti. Vardar konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:
“Erken rezervasyon her pazarda olduğu gibi iç pazarda da çok önemli. Geçen sene erken rezervasyonu yaşayamadığımız bir yıl oldu. Bununla birlikte deprem felaketi, seçim gündemi, şubata kadar enflasyonla birlikte artan fiyatlara alışma dönemi geçirdik. Yüksek sezonda bile erken rezervasyonla gelecek müşteri portföyünü doldurabilme, dinamik hareket etme yapısını tüm iç pazar tur operatörleri olarak gösterdiğimizi düşünüyorum. Çabuk hareket edebilen dinamik bir pazarız. Bununla birlikte güçlü bir erken rezervasyonla otellere “Bizim iç pazarımız var” dedirtebilirsek -ki bunu dedirtebileceğimize yüzde 100 eminim- diğer pazarlar otellerin kar sağlayabileceği pazarlar olacaktır. İç pazarın artık otellerin daha fazla kar sağlayacağı pazar olacağını düşünüyoruz. Bu sene benim hemen hemen katıldığım her görüşmede bu stratejinin kullanıldığını görüyorum.

ANA PAZAR GİBİ İÇ PAZAR

Daha iyi bir 2024 geçireceğimizi düşünüyoruz. Çünkü tüm turizm paydaşları iç pazarın erken rezervasyon gücünü bir kez daha anladı. Otelci dostlarımızında iç pazara ana pazar gibi yöneleceği bir sene geçireceğimizi düşünüyoruz. Değerli Mustafa Kemal Çubuk’un da belirttiği gibi geçen sene böyle başlamamıştı. Mart-nisan-mayıs aylarında hala kontratların devam ettiği olmuştu. 2024’te iç pazarın ana pazar olması yönünde önünde hiçbir engel olmaması lazım. Tabii, hepimizin de çalışması lazım.

“AGRASİF FİYAT REKABETİ DOĞRU DEĞİL”

Doğru rekabet her zaman gelişimi getirir. Biz Jolly olarak, agresif fiyat rekabetinin hiçbir zaman doğru olmadığını düşünüyoruz. Markalaşma, teknoloji, çalışan yatırımı gibi konuların her zaman daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yönde gelişerek rekabette önce çıkmayı planlıyoruz. 2024’te, enflasyonun getirdiği faiz ve bunun da getirdiği pos maliyetleri gibi kritik konular olacak. Bence sadece tur operatörlerinin, acentelerin, otellerin değil, tüm STK’ların birleşerek köklü bir regülasyon gerektiğini düşünüyorum. Türk vatandaşını tatile teşvik edecek regülasyonların gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. İç pazarda güzel bir rekabet var.”

Yorum Yaz