reklam
reklam
hava 23° Orta
DOLAR 18,4511 % % 0.17
EURO 17,8171 % % -0.3
GRAM ALTIN 966,30 % % -0,70
ÇEYREK A. 1.579,90 % % -0,70
BITCOIN 357.061 % 1.206
reklam

2015’TE PARİTELER DEĞİŞECEK, KUR SAVAŞLARI YAŞANACAK

Son Güncelleme :

09 Şubat 2015 - 17:39

2015’TE PARİTELER DEĞİŞECEK, KUR SAVAŞLARI YAŞANACAK

GM- ÖZEL HABER

ercan çek (3)

SİRENE BELEK HOTEL- ERCAN ÇEK- GENEL MÜDÜR

 Antalya belek bölgesinde bulunan SİRENE BELEK HOTEL’in  Genel müdürü ERCAN ÇEK ile bir araya gelerek keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Ercan Bey ile 2015 Rus pazarını, Davraz kış turizmini, ve Belek bölgesini konuşma fırsatı bulduk.  Ercan Çek Rus pazarı ve 2015 yılına dair önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulundu. İşte o röportajın detayları…

2015 turizminden beklentileriniz neler,  Rus pazarı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Yöneticiler bu durumda nasıl bir duruş sergilemeleri gerekir?

Dünya ekonomisi ve özellikle ana pazarlarımızdan biri olan Rusya öyle bir belirsizlik içerisindeki, 24 saat sonrasını tahmin edebilmek için bile en az Vanga nine kadar kahin olmak gerekiyor. Daha öncede bahsettiğim gibi sektöre uzun soluklu bakmak gerekiyor. Sürdürülebilirliğin ana kriterlerinden birisidir bu. Evet, belki şu an itibariyle 2015 kayıp bir yıl görüntüsü sergiliyor olabilir. Lakin yarın neler olabileceğini, Ruble’ nin ne seviyelere gelebileceğini bilemiyoruz. Planlamalarımızın tamamı 2014’den daha başarısız bir sezon olmaması yönünde. Yapmakta olduğumuz yenileme çalışmalarının karşılığını almak en büyük hedefimiz.

Dikkatli adımlar atılması ve mantıklı hedeflerin konulması gereken bir sezon. Türk Turizmi olarak nice kötü sezonlar yaşadık fakat dimdik ayaktayız. Belki bazı firmalar kapandı, bazı firmalar el değiştirdi, fakat bugün 40 milyon ziyaretçi sayılarına koşuyoruz. Türk turizmi hep büyüdü ve gelişti.

Turizm sektörü için Rusya ve Rusça konuşan ülkeler yadsınamaz bir katma değer. Bütün gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Adeta Türk televizyonlarında Rus Haber Kanallarını takip eder hale geldik. Rusya’ nın Avrupa ile yaşadığı gerginlik her ne kadar ekonomik olumsuzluklar yaratsa da, bardağın dolu tarafına bakılacak yerler yok diyemeyiz.

 Sirene Hotel olarak nasıl bir 2014 sezonu yaşadınız?

2014 yaz sezonu Antalya’ ya gelen turist sayısı geçen yıla göre yaklaşık %3,5 artarak 11 milyonun üzerine çıkmıştır. Sirene Belek Otel olarak 2014 artış oranlarını tesisimizde yaşadığımızı söyleyebilirim. Turist sayılarındaki artışın reel karlılıkla karıştırılmaması gerekmektedir. Sınırlarımızda yaşanan sıkıntılar, Avrupa’ da ve Rusya’ da yaşanan ekonomik sorunlar Türk turizminde geceleme ve fiyat azalışına neden olmuştur. Bütün bu olumsuzluklara rağmen gerek misafir memnuniyeti gerekse bütçelerimiz anlamında memnuniyet verici bir yıl olmuştur. Başarının sürdürülebilirliği büyük önem arz etmektedir. Çok değişkene bağlı turizm sektöründe iyi planlama yapmak ve kriz dönemlerine rağmen misafire verilen hizmetin standartlarını değiştirmemek sürdürülebilir başarının ana unsurlarından biridir. Sirene Belek Otel’ in en önemli misyonlarından birisi sadece bugüne değil geleceği de garanti altına alabilecek planlamalar yapmaktır.

Davraz Sirene olarak nasıl bir kış turizmi sizi bekliyorsunuz?

Davras’ ta Aralık ayı içerisinde başlayan kayak sezonu genellikle Nisan ayı başına kadar devam ediyor. Bu sezon için satışlarımız oldukça iyi gidiyor. Aralık ayı ilk yarısına kadar devam eden erken rezervasyon satışlarıyla; hem yılbaşı hem de sömestre dönemine yüksek sayıda rezervasyonlar aldık ve halen almaya da devam ediyoruz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ nden aldığımız bilgi doğrultusunda kuvvetli kar yağışıyla birlikte bu yıl güzel bir kış sezonu geçireceğimizi düşünüyoruz.

Davras Otel’de, Doğa harikalarının tablo gibi sergilendiği 76 adet Pist/Dağ manzaralı standart oda, 22 adet Pist/Dağ manzaralı Süit, 18 adet Pist/Dağ manzaralı Penta Dublex Süit ve 8 adet Pist/Dağ manzaralı Penta Süit olmak üzere toplam 122 adet oda bulunmaktadır. Misafirlerimizin keyifle kayabilecekleri toplam 4 adet pistimizin yanı sıra doğal pistlerde bulunmaktadır. En yüksek noktası 2385 metredir.

Davraz müşteri profilinde yıllara göre değişiklikler yaşadınız mı?

İç Pazarda hafta sonları ve Sömestre döneminde Isparta, Antalya, Denizli, İzmir, İstanbul, Muğla, Ankara, Aydın, Konya, Afyon’ dan konuklar gelmekte. Yabancı uyruklu olarak kayak amaçlı gelen; Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan’ dan konuklarımızın yanı sıra; ülkemizde konaklayan, yaşayan ve çalışan yabancılardan da İngilizler, Almanlar, Fransızlar, Ruslar kayak yapmak üzere otelimize gelmektedirler. 5-6 yıl öncesine kadar Davras İsrailli turistler için de oldukça popüler bir destinasyondu. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde kritik bir seyir halinde olan ikili siyasi ilişkiler sebebiyle İsrailli turisti çekmek şu noktada ne yazık ki çok zor.

OTELLERİN VE GOLF SAHALARIN DIŞINDA DA BİR HAYAT SUNABİLİRSEK, GOLF TURİST SAYIMIZI BİR HAYLİ ARTTIRABİLİRİZ”

Sirene olarak golf turizmine de hizmet veren bir tesis olarak, golf turizminin Belek bölgesindeki son durumu nedir ve bunun gelişmesi için neler gereklidir?

Belek bölgesinde toplam 18 delikli 14 adet saha bulunmaktadır. Golf sezonu Eylül – Haziran ayları arasında yoğun olarak gerçekleşmektedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları sezon itibari ile çok sıcak olduğundan daha az talep edilmektedir. Belek bölgesinde ortalama yılda 500 ila 550 bin civarında oyun oynanmaktadır. Toplam golf misafirimiz ise yaklaşık 120 bin kişi. Bir golf misafiri seyahati süresince yaklaşık 4 – 4,5 oyun oynamaktadır.

Geçen yıllara istinaden Belek bölgesinde oynanan kişi sayıları aşağıdaki gibidir;

2010 – 107.452 kişi

2011 – 117.618 kişi

2012 – 110.811 kişi

2013 – 117.006 kişi

2014 – 106.932 kişi ( Kasım 2014 sonu itibari ile )

Yukarıda yazmış olduğumuz sayılara istinaden, son beş yıldır Belek bölgesine gelen kişi sayısında çok büyük bir farklılık olmadığını göreceksiniz. Golf oyunu için gelen misafir sayısı ve golf saha kapasitesi aynı ancak açılan yeni golf otelleri ile beraber, golf otellerine düşen golf misafir sayılarında bir hayli düşüş olduğunu maalesef ki söyleyebiliriz.

Belek Bölgesine gelen Ülkeleri ( yoğunluk ) sırasıyla aşağıdaki gibidir;

Almanya, Britanya, Fransa, İsveç, Finlandiya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Norveç, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Belçika.

Belek bölgesinin en büyük eksiği ve bir an önce giderilmesi gereken en acil konusu, Belek’in şehir yapısıdır. Otellerimiz ve golf sahalarımız 5 yıldız ancak Belek bölgesi sadece 2 veya 3 yıldız durumunda. Otellerimizden dışarıya çıkıldığında maalesef ki Belek bölgesinde vakit geçirebileceğiniz bir hayat yok. Otel dışında gece kulüpleri, restoranlar, alışveriş yapacağınız yerler mevcut değil. Yanı başımızda yaşayabileceğimiz bir şehir hayatı yok. Gelen misafirlerimize, otel ve golf sahaları dışında hiçbir şey sunamıyoruz. Belek bölgesinde sadece golf sahalarımız ve otellerimiz var. En büyük dezavantajımız bu. Bu otellerin ve golf sahaların dışında da bir hayat sunabilirsek, golf turist sayımızı bir hayli arttırabiliriz. Ayrıca, Golf sezonunda ( kış aylarında ) tarifeli direkt uçakların olmaması da belimizi büken en büyük sorun. Kış sezonunda tarifeli direkt uçuşların mutlaka ama mutlaka artırılması gerekiyor.

TEKNOLOJİ YENİLENMEYİ MECBUR KILIYOR

 

Sirene olarak otelinizde yenilenmeler yaptığınızı biliyoruz? Bunlardan biraz bahseder misiniz?

Türkiye’ de Resort turizmine bakıldığında, son 15 yılda, içinde yaşayan bizleri bile hayrete düşürecek bir gelişim ve değişim gözlemlenmektedir. Misafir Memnuniyetinin kayıtsız şartsız ön plana çıktığı, bu memnuniyete önem vermeyen tesislerin acımasızca sosyal medya mecralarında yargılandığı ve cezalandırıldığı bir süreçte otelcilik yapmaktayız. Hızlı gelişen teknoloji ve internet portalları sayesinde fiyat, hizmet ve ürün karşılaştırması hızlı bir şekilde yapılabilmekte ve karlılıklar müspet ve menfi etkilenmektedir. Bu konjektörde kendini yenilemeyen tesislerin başarılı olması söz konusu bile olamaz. Bu mantıktan yola çıkarak gerek konsept gerekse fiziksel olarak tamamen yenilenen bir SİRENE ile 2015 sezonuna hazırlanmaktayız.

Odalarımızın tamamında yenileme çalışmaları yapılmakta. Villa odalarımızın tamamının dış cepheleri daha modern çizgilerle yenilenmektedir. Özellikle tatil kararında büyük önem arz eden minik çocuklarımıza hitap edeceğiz. Tamamen yeni tasarımı ile Sirenus Mini World 1600 m² kapalı ve 1000 m² açık alanı ile minik misafirlerimizin vazgeçilmezi olacak. Yine öncelikle minik misafirlerimize ve elbette ebeveynlerine hitap eden yeni Aquapark alanımız, güneşlenmenin ve Akdeniz’ in mavi sularında yüzmenin keyfini çıkarabilmeleri içinse 1600 m² yeni bir iskelemiz 2015 yaz sezonunun yeniliklerinden olacak.

Tesisimizin can damarı haline getirmeyi planladığımız ve Aspendos Meydanımızda; bar, gece Showlarımızın ve konserlerimizin yer alacağı sahne, deniz manzaralı gece kulübümüz ve yine misafirlerimizin büyüleyici Akdeniz manzarası eşliğinde öğlen yemeklerini yiyebilecekleri food court yaratılmaktadır. Gerek menü içeriği gerekse fiziksel anlamda yenilenecek olan A’la Carte Restoranlarımızda İtalyan, balık, Asya ve Türk mutfaklarını sunacağız.

Türk & Rus ticari ilişkilerinin menfi planlamaları, Güney Akım Projesinin Türkiye’ ye kaydırılma planı vs. konular turizm alanında Türkiye adına da olumlu sinyaller olarak algılanabilir. Muhtemel kötü olması beklenen turizm sezonu için gerek fiyat politikalarımızla gerekse servis kalitemizle fazla oynamamamız gerekmektedir. İyinin, kötünün ayrıştırılabileceği dönemler işte bu zamanlardır.

Olası kötü beklenen bir sezon için atacağımız her adım, bir sonraki yılların kaybını da beraberinde getirecektir. Tabi ki aksiyon planlaması yapılmalı. Tur operatörlerine destek verilmelidir. Her tesis kendi kırmızıçizgisini belirlemelidir. Muhtemel kötü bir sezonda Hizmet Kalitemizden ödün verilmemelidir. Böyle bir davranış şekli her şeye rağmen Türkiye’ ye gelen misafiri cezalandırmaktan başka bir şey olamaz. Tasarruf kalemleri misafire yansımayacak alanlarda belirlenmelidir.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

2015 sezonu paritelerin değişeceği, kur savaşlarının yaşanacağı bir yıla benziyor.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.