We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler ERGİN DOLAPÇIOĞLU ;  “TURİZME ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR”

ERGİN DOLAPÇIOĞLU ;  “TURİZME ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

GM DERGİ-ÖZEL HABER

Turizmci Ergin Dolapçıoğlu ile Türk turizminin bugününü ve yarınını değerlendirdik.  Dolapçıoğlu: ” Hükümet turizme üvey evlat muamelesi yapıyor. Turizm bütçesi Diyanet bütçesinin 1/4 olduğuna göre söylenecek söz yok sanırım.”

46743_431458215841_3100458_n

2015 sezonunu ve Türk turizmini değerlendirir misiniz?

Bugünkü turizme bakarsak ve 2015 turizm sezonunu değerlendirirsek;  Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve Avrupa’daki bazı ülkelerinin de ekonomik sıkıntılar yaşaması bunlara bir de Suriye ve komşu ülkelerdeki savaş olayları turizmimizi olumsuz etkiledi. Rus pazarında sıkıntı yaşanacağı 2014 yılının sonuna doğru belli olmuştu. Ama sektör ve hükümet tarafından hiçbir tedbir alınmadı. Hükümet turizme üvey evlat muamelesi yapıyor. Turizm bütçesi Diyanet bütçesinin 1/4 olduğuna göre söylenecek söz yok sanırım. Bir de bu sıralarda Terörizm tekrar hortlamaya başladı.

BEDAVA VERSEK GELMEZLER 

Ülkeye gelecek olan misafir için en önemli olan güvenliktir. Bu güveni sağlayamazsak bedava dahi versek kimse gelmez. Umarım bizdeki bu sorunu çok çabuk atlatırız. 2016 yılı bence bu yıldan daha kötü geçecek. Avrupa ve Rusya’daki azalmalar artarak devam edecek. Dolayısıyla kısa vadeli boşluğu olan yatırımcı sıcak para sağlamak için ya fiyat indirecek ya da otellerini satacak. Bugün bu koşullarda baktığımızda turizmin geleceğinin parlak olmayacak gibi görünüyor.  Umarım yanılırız, Rusya’daki olumsuzluklar ortadan kalkar, yeni hükümet bir an önce kurulur da 2016 ve 2017 yılları turizm için güzel geçer.

HİÇ KİMSE DUR DEMİYOR

Her geçen gün otel sayıları artıyor. Her sene bir önceki yıla oranla yüzde 10 oranında artış yaşanırken ilk defa bu yıl bu oranda bir artış yaşanmayacağı benziyor. Buna rağmen yüzde 15-20 civarında yatak kapasiteleri artıyor. Bu artışa kimse dur demiyor. Çünkü otelciler yasası yok. Hükümetin bakış açısı sektörden farklı ve bu kadar döviz getiren sektörü önemsemiyorlar veya önemsemek istemiyorlar.

Yorum Yaz