We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Slide Geleceğe umutla bakıyoruz

Geleceğe umutla bakıyoruz

ATG HOTELS’in YENİ CEO’su HAKAN ÇİFTÇİOĞLU: 

Hakan Çiftioğlu Kimdir?

Hakan Çifçioğlu, 1989 yılında turizm kariyerine Sayın Besim Tibuk ile birlikte adım attı.1993 yılından sonra Sentez Turizm A.Ş.’nin 17 yıl boyunca Türkiye Genel Koordinatörlüğü’nü yürüttü. Sonrasında 2 yıl TUI Rusya’ya yönetim danışmanlığı görevinde bulundu. 8 yıl önce Anex Tour’daki kariyeri başladı. 2013 yılında Anex Tour’da COO görevini üstlendi ve Anex Tour’un tüm yurt içi ve yurt dışı ekiplerini oluşturarak operasyonlarını yönetti. Şimdi de ATG Hotels Ceo’su olarak turizm hayatıma devam etmekte.

“Pandemi hedeflerimizi değiştirmedi, geleceğe umutla bakıyoruz.”

32 yıllık turizm tecrübesiyle birçok başarıya imza atmış olan Hakan Çiftçioğlu, şu an ATG Hotels CEO’su olarak kariyerine devam ediyor. Turizmin birçok alanında; tur operatörlüğü ve mağazacılık geçmişi olan Çiftçioğlu ile yöneticilikteki başarısının sırrını, Türk turizminin en güncel sorunlarından biri olan insan kaynakları problemini ve ATG Hotels’in gelecek projelerini konuştuk.

İş hayatındaki serüveninizde yönetici olarak kimi kendinize örnek aldınız?

Net Holding ve sonrasında Sentez Turizm’deki çalışma hayatım boyunca önemli kazanımlar elde ettim. Sentez Turizm’de özellikle mağazacılık sektöründe kurumsal yapıyı öğrendiğim ve yöneticilik tecrübelerini edindim. Babamın da hayatımda önemli bir yeri vardır.  Uzun yıllar mülki idari amirliği, kaymakamlık, vali yardımcılığı yaptı. Onu da sürekli gözlemledim ve nasıl bir idareci olunur, ondan öğrendim. Özellikle Sentez Turizm’de çalıştığım dönemlerde hayatıma yön veren kişilerden biri de Sn. Selçuk Mergen’dir. Ondan da çok şey öğrendim. Sonrasında da tecrübelerimi en çok geliştirdiğim yer tabii ki Anex Tour oldu. Merak olgumun yüksek olması ve hızlı karar alıp verme edinimim sayesinde mağazacılıktan, tur operatörlüğüne sonrasında da otelciliğe geçiş süreçlerinde hiç zorlanmadım. Göreve başlar başlamaz, ekip arkadaşlarımızla birlikte kısa-orta-uzun vadeli planlarımızı süratle revize ederek, etkin bir süreç oluşturduk.

 

Peki, iyi bir yönetici nasıl olmalıdır? Sizin başarınızın sırrı nedir?

Başarının sırrı, aslında her karaktere ve her mizaca göre ve de her sektöre göre değişkenlik gösterebiliyor. Benim kendi yöneticilik anlayışımda hep söylediğim bir sloganım vardır; Bir yönetici ekibini, yetkisi ile değil! Etkisi ile yönetmelidir.

Sizin kararlarınıza ve adaletinize saygı duyan ekibiniz var ise; siz onları etki ile yönetir ve bildiğiniz her şeyi de onlara aktarabilirsiniz. Bunun sonuncunda da ortaya tutkuyla yapılmış, geriye dönüp bakıldığında ekipteki herkesin gurur duyduğu bir çalışma kültürü ortaya çıkar. Kollektif bir anlayışla baktığımda; amacımda bu zaten.

 

ATG Hotels Ceo’su olarak bu görevinizde nasıl bir yönetim şekli benimseyecek ve nasıl bir fark yaratacaksınız?

ATG Hotels’in turizm alt yapısı çok kuvvetli. ATG Hotels ve ANEX kurulduğu günden bu güne kadar çok yol kat etmiş, her sene kendini geliştirip yenilemiş ve bir çok konuda tecrübe edinmiş bir şirketler topluluğudur.  Göreve başlar başlamaz 1. önceliğim; fark yaratmaktan ziyade uzun yıllardır var olan yapıyı, korumak ilk öncelikli görevim oldu.

Yatırımcımız Sn. Neşet Koçkar ile uzun yıllardır birlikte çalışmamızın verdiği büyük avantajı yeni görevimde de yaşıyorum. Çünkü artık birbirimizin düşüncelerini konuşmadan anlayabiliyor, hızlı karar alma süreçlerini yaşıyoruz.

 

ATG Hotels olarak geleceğe dair hedefler nelerdir? Biraz bizlere bahseder misiniz? 

Bir uçak hava da durduğu zaman düşmeye mahkumdur. Bu yüzden hız kesmeden, kontrollü bir şekilde büyümeye devam edilmelidir. Büyümekten kastımız ise var olan otel sayısını artırmak olduğu gibi, sürdürülebilir bir turizm için ürünlerimizi de çeşitlendireceğiz.

Biz farklı markalarımızla, konuklarımız hizmet vermekteyiz. Bunları sadece Türkiye’de değil, yurt dışında potansiyel gelecek gördüğümüz destinasyonlar da çeşitlendiriyor,

bu stratejik projeleri arttırmayı da planlıyoruz. Bunun da alt yapısını oluşturduk. ATG Hotels olarak büyüme trendimiz devam edecek. 2023 için yeni bir otel ve konsept değişikliği ile ilgili bir projemiz var. İleride detayları sizlerle paylaşacağız. Bugünlerde ise, kısa süreli ve yeni fikirlere ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü her gün yeni bir güne uyanıyoruz. Her gün rezervasyon hızı değişebiliyor. Ya da Covid-19 a bağlı olarak kurallar değişebiliyor.

 

TURİZMİN MESLEKİ DEĞERİ YÜKSELTİLMELİ

2021 yılında en zorlandığınız konu neydi?

Herkesin olduğu gibi bizi en çok satış ve bütçelerde zorlandık.

Hedeflediğimiz bütçelere oynak bir zeminde tutturmak zorundayken bir diğer taraftan da kalitemizden ödün vermeden misafirimizi memnun etmeye çalıştık.

 

Turizmin bu yıl ki en büyük sıkıntısı insan kaynakları problemi, sizin bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Turizm sektöründe insan kaynakları alt yapısının zayıf olduğu bu yıl daha net görüldü. Sektördeki personel sayısının yetersizliği ortaya çıktı. Bir çok personel sektörden ayrıldı ve bir daha geri dönmediler. Biz de bu noktada çok büyük sıkıntılar yaşadık ve yaşıyoruz. Bu konu personelin suçu değil. Bu yıl yatırımcılar ve idareciler olarak personel konusunun ne kadar önemli ve personel eğitiminin ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok daha iyi anladık. Umarım; tüm sektör de anlamıştır. Bu konuda gelecek için eğitim politikaları oluşturmalı ve personelimizi yetiştirmeliyiz. Sektörümüzü cazip hale getirmeliyiz. Başka sektörlerden turizme giriş sağlamalıyız. Benim Turizme başladığım dönemlerde, doktorların, mühendislerin kendi mesleklerini bırakıp turizmde çalışmak istediği bir süreç vardır. Biz, turizm yöneticileri olarak bu mesleğin saygınlığını, statüsünü yenide yükseltmeliyiz, vizyonu olan bir sektör olarak turizmin mesleki değerlerini tekrar yukarılara taşımalıyız. Turizm meslek lisesinden veya Turizm fakültelerinden mezun olmuş genç turizmci adaylarımız kariyer hayalleri kurmaya devam etmeli. Biz ATG Hotels olarak, bu konuda adımlar atamaya başladık. Kış aylarımızı bu konuda insan kaynağımızın değerli takım arkadaşlarımıza yönelik bir yeni dönem başlatacağız, kendi kültürümüze uygun şekilde eğiterek değerlendireceğiz.

 

2022 YILI HAREKETLİ OLACAK

Turizm sektörünün gelecek yıllarını nasıl öngörüyorsunuz?

Ben gelecek için dramatik bir tablo çizmiyorum. Covid-19 bitmese de aşılanmanın hızlanmasıyla birlikte hatta önümüzdeki sene aşı karşıtlarının da aşılanmasıyla birlikte bu hastalıkla yaşamaya alışacağız. Turizmin beklenenden hızlı toparlanacağını düşünüyorum. 2022 yılında hareketli olacaktır.

 

Son olarak yöneticilere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Çalıştığınız insanlar sizi sevsin, bunun bir zararı yok. Ben insanların iş ortamlarında dahi birbirlerine saygı duyarak ve severek çalıştıklarında daha verimli olduklarını düşünüyorum. Bunun da ilk kuralı adil olmak. Her yönetici herkese eşit uzaklıkta olmak zorundadır.

 

Yorum Yaz