İŞTE TÜRKİYE’NİN RUSYA’DAKİ TURİST KAYBI

Sektörel Haberler, slide 9 Haziran, 09:49'de eklendi

Rusya Federal İstatistik Dairesi (Rosstat) verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde yurt dışına giden Rus turistlerin sayısı yüzde 40 azalırken, Türkiye Rusya turizm pazarında yüzde 36 kayıp yaşadı. 

Russia

Yılın ilk dört aylık diliminde tatil amacıyla yurt dışına çıkan Rus vatandaşı sayısında dramatik oranda düşüş kaydedildi. Rusya Federal Turizm Ajansı’nın verilerine göre, geçen yılın ilk dört aylık diliminde 3 milyon 180 bin kişi yurt dışına tatile giderken, bu yılın aynı döneminde sayı 1 milyon 900 bine geriledi.

TÜRKİYE’YE YÜZDE 36 DAHA AZ RUS TURİST

Açıklanan verilere göre, şu ana kadar Türkiye’nin Rusya’da yaşadığı kayıp yüzde 36. Mısır’a tatile giden Rus vatandaşı sayısında ise yüzde 25 düşüş kaydedildi. Rusya pazarında, İspanya’nın kaybı yüzde 41, İtalya’nın kaybı yüzde 31 ve Yunanistan’ın kaybı yüzde 29 oldu. Çek Cumhuryeti, Almanya ve İngiltere, Avusturya ve Fransa  gibi AB ülkelerine gidenlerin sayısında ise yüzde 30-50 arasında düşüşer yaşandı.

OLEG SAFONOV: DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safonov, Rusya’dan yurt dışına turist akışında yaşanan düşüşünün yıl boyu sürmesini beklediklerini açıkladı. Uzmanlara göre, Rus milli para birimi rublede görülen değer kaybı ve Batılı ülkelerin Ukrayna krizini gerekçe göstererek Rusya’ya yaptırım uygulaması Rusların yurt dışına gitme tercihini olumsuz etkiledi.

MAYIS ARAMALARINDA LİDER YİNE TÜRKİYE

Rus Tur Operatörleri Birliği Analitik Servisi’nin verilerine göre, mayıs ayında ülkede yapılan seyahat aramalarında azalma oldu. Öte taraftan, seyahat aramalarında üç ülkenin liderliği devam ediyor.

Verilere göre, mayıs ayında en çok arama yapılan üç ülke Türkiye, Mısır ve Yunanistan oldu.

RUSLAR MAYIS AYINDA EN ÇOK TÜRKİYE’Yİ ARAŞTIRDI

Mayıs ayında Rusya’da yapılan seyahat aramaları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.6 oranında artarak toplam aramaların yüzde 88.5’ini oluşturdu. Nisan ayıyla kıyaslandığınsa ise artış oranının yüzde 8.5 olduğu görülüyor.

MISIR İKİNCİ SIRADA

Rusya’da en çok tatil araması yapılan ikinci ülke ise Mısır oldu. Açıklanan verilere göre, Rusya’da yapılan aramaların yüzde 15.6’sı Mısır’a yönelik olarak gerçekleşti. Mısır’a yönelik aramalarda geçen yılın mayıs ayına kıyasla yüzde 4.7 artış gerçekleşti.

Rusya’da Yunanistan’a yönelik tatil aramalarında ise yüzde 0.5 düşüş yaşandı. Toplam aramalar içinde Yunanistan’a yönelik olanların oranı ise yüzde 8.6 oldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.