We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Meral: Türkiye’den çıkan bir marka artık Avrupa’da

Meral: Türkiye’den çıkan bir marka artık Avrupa’da

REKLAMLARI DURDURMAK, YARIŞI BIRAKMAKTIR

Akdeniz ve Ege’nin turizm sektörü odaklı tek “Google Priemier Partner” ünvanını taşıyan, sektörde kendini kanıtlamış turizm markalarıyla niş işler üreterek tesislerin satış performansı için yol haritası çizen,  tüm reklam teknolojilerini en güncel halleriyle kullanan, gün sonunda Türk turizmini dünya arenasında tanıtan bir ajans IQUEEM. Almanya’da da bir ofis açarak Avrupa’ya da açılan dijital ve performans ajansı olan IQUEEM’i Kurucusu Berkun Meral’den dinledik.

Google Premium Partner ünvanı ile ödüllendirildiniz, bu konudaki hislerinizi alabilir miyiz?

Google Premier Partner ünvanını 2022 Şubat ayında aldık. Bu ödülü turizm sektörünün yakından takip ettiği Tripadvisor ödülüne benzetmek mümkün. Nasıl Tripadvisor, ödüllü oteller için müşterilerine “gidilebilir ve güvenilir” bir otel ünvanını yüklüyorsa biz de bu ödülle bu statüye ulaştık. Google, bizim için artık kendi sayfasında “ülkenin en iyi ajanslarından biridir” ibaresini kullanıyor ve biz de bu durumdan ülkemiz ve firmamız adına gurur duyuyoruz. Bu ünvan da  müşterilerimizin bize güvenmesini sağlıyor. Şu an Akdeniz ve Ege bölgesinde turizm sektörüne yönelik çalışma yapan “Google Premier Partner” Ödülü’ne sahip tek ajansız.

Peki bu ödülün size sunduğu  ve sunacağı avantajlar nedir?

Az önce de belirtiğim gibi ilk olarak müşterilere bizim güvenilir bir ajans olduğumuzu belirtiyor.  Ayrıca ve bence çok önemli bir konu; Google, artık bizimle kullanıcılara yansımayan beta ürünlerini de paylaşıyor. Bu da bize son kullanıcıya ürünleri yansıtmadan önce test etme imkanı veriyor. Aynı zamanda Google teknolojilerini yerinde deneyimleme fırsatımız da var artık. Bu da bizi Google ile birebir çalışan bir ajans konumuna taşıyor. Bir diğer konu ise Google’da iki farklı partnerlik türünün olması. Biri ilk seviye Google Partner ünvanı bir diğeri de Google Premier Partner ünvanı. Google Partner ünvanını belli bir performans ve bütçe yönetimi yapan  tüm ajanslar alabiliyor. Fakat “Google Premier Partner” ünvanı sistemin otomatik verdiği bir unvan değil, Google tarafından araştırılarak tüm ajansların yüzde 3’üne verilebilen bir unvan. Bu yüzden Google’da basın açıklaması yaparken “IQUEEM’i Google Premier Partner ünvanı ile ödüllendirdik” diye bahsediyor. Bu da ödülün bir önemli detayı.

Son üç yıldır hızlı bir başarı grafiğiniz var. 2022 hedefleriniz nedir?

Biz, anlık olarak hedeflerini güncelleyen bir ajansız. Bir hafta önceki hedefimizi değiştirip yeni hedefler üzerine çalışma gerçekleştirebilen bir yapımız var. Bunun da başlıca sebebi; turizm sektörüne yönelik faaliyetler yürütüyor olmamız. Çünkü sektörün çok hızlı değişen bir dinamiği var. Biz tüm reklam teknolojilerini kullanmakta ısrar ediyoruz. Tüm yeni çıkan reklam teknolojilerini test ediyor ve deneyimledikten sonra müşterilerimize öneriyoruz. Teknolojik açıdan her zaman güncel kalmak sürekli hedefimiz.

EĞİTİMLER VERİYORUZ Kİ İŞİMİZİ ANLASINLAR

Turizm sektöründe hizmet veren bir ajans olarak bizim en önemli özelliklerimizden biri de raporlama ve performans ölçümlemesi konusundaki agresif tavrımız. Bu doğrultuda müşterilerimize kazandırdığımız bir çok yenilik var. Turizm sektöründen beklentimiz, bizim yaptığımız işi anlamaya çalışmaları. Bu durum iki tarafında daha istekli iş birliği yapmasını sağlıyor. Biz çalıştığımız tesislere kısa eğitimler veriyoruz ki yaptığımız işi hem öğrensinler hem de bizi denetleyecek konuma gelsinler. Bu da karşılıklı güven duygusunu pekiştiriyor.

Siz aslında satış pazarlamanın bir nevi bir sağ kolusunuz diyebiliriz?

IQUEEM, 2008 yılında web tasarım ajansı olarak kurulmuştu. 2011 yılında reklam teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla tüm operasyonumuzu marketing üzerine kurguladık. Turizm işletmelerine, tanıtım, online satışların artışı veya belli bir bölgedeki acente veya OTA satışlarını artırmak için onlara performans ajansı hizmeti sunduğumuz gibi, müşteri farklı bir hedef ile geldiğinde de o hedef için çalışmalara başlıyoruz. Günün sonunda tüm uygulamalarımız satışa etki ediyor. Tesisin, tüm dijital iletişimlerini de biz yürütebiliyoruz. Örneğin; sosyal medya hesaplarını yönetiyor, bütün online itibar sitelerindeki yorumlarını takip edebiliyor ve yanıtlayabiliyoruz. Bu hizmetlerimiz için 5 dilde hizmet verebilen ayrı bir CRM yapımız bulunuyor. Toplamda 28 kişilik bir ekibe sahibiz. Ekip arkadaşlarımın tamamı işinde uzman ve turizm sektörünü yakından bilen kişiler.Performans ajansı olarak adlandırmamızın nedeni de satış ekibinden aldığımız hedefi gerçekleştirmek için tesisi inceleyerek onlara bir yol haritası oluşturuyor olmamız, kısacası her müşterimizden mutlaka bir hedef belirlemesini istiyoruz.  Kendi kendini doldurmak isteyen, acente baskısını aza indirmek isteyen, doğrudan rezervasyon kanalları ile tesislerinin satışını gerçekleştirmek isteyen markaların partneriyiz.

Türkiye’den çıkan bir marka artık Avrupa’da. Frankfurt’ta bir ofisiniz var, neden Almanya?

Bu ofisi açmamızın en büyük nedeni, turizm sektöründe Avrupa pazarını güçlendirebilecek daha fazla doneye ulaşmaktı. Türkiye’ye gelmek isteyen bir misafirin bakış açısını yakından analiz etmekti. Bu ofisimizle hem Almanya hem de çevre ülkelerdeki teknoloji firmalarına çok daha kolay ulaştık. Bu da bizi Avrupa kanadında güçlendirdi. Şu anda reklam teknolojisi  sunan bir çok firma ile görüşmelerimiz devam ediyor. Anlaşma yaptığımız firmaların teknolojilerini bünyemize hızlıca entegre edip tesislerimizin menfaati için kullanmaya devam ediyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Hali hazırda gündemimizde yine bir kriz mevcut. Otelci dostlarım henüz bu söylemlerime alışamadı ama sektör, kriz dönemlerinde dahi reklamlara devam etmelidir. Çünkü reklam sürekliliği olduğu zaman geri dönüşü olan bir yapıdadır. Turizm sektörü şu an reklam bütçesini kestiğinde tasarruf ettiğini düşünse de iki yıl sonra bunun olumsuz dönüşünü mutlaka alacaktır. Tam tersini yapıp krize göre stratejik değişiklikler ile reklamlara devam eden oteller ise rakiplerinin bir adım önünde olacaktır. Bu durum bir nevi yarışı bırakıp ben bu rekabette yokum demek gibi bir şey. Yarışa tekrar dahil olmak istediğinizde ise artık koşullar aleyhinize oluyor. Tasarrufu reklamdan sağlama mantığının artık günümüzde geçerliliği yok. Bahsetmek istediğim bir farklı konu da son zamanlarda bazı otellerin ajans ile çalışmak yerine kendi iç yapılanmalarını kurma telaşına girmeleri. Ne yazık ki bu konuda başarılı olabilen otel sayısı bir elin parmaklarını geçmez, başarılı olduğunu düşünen otellerin ise zaten bu konudaki beklentileri düşük oluyor. Gerek personel, gerekse konsantrasyon konusunda otellerin iç yapılanmaları her zaman ajanslardan eksik olacaktır. Biz ve bizim gibi ajansların en önemli özelliği sektör dinamiklerini, rekabeti ve en önemlisi platformları çok iyi tanıyor olmamız. Otel içi yapılanma olsa bile otellerin mutlaka dışarıdan destek almaları şart. Bugün bildiğimiz bütün büyük markaların iç yapılanma ile birlikte çalıştıkları ajanslar kesinlikle oluyor. Şunu unutmamak gerekir ki, reklam platformları için bir otel tekil olarak çok önemli değildir, fakat bir ajans oldukça önemli ve sürekli desteklenen bir işletmedir. Bu yüzden Google Premier Partner ünvanı alabilen bir otel göremezsiniz.  Bizim işimiz genele baktığımızda, Türk Turizmi ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlamak. Her yapılan reklam, tanıtım v.s günün sonunda Türkiye’nin tanıtımı ve ekonomisine etki ediyor. Tüm dünyanın Türkiye’yi tanıması agresif bir tanıtım ve reklam çalışmalarından geçecektir. Bunun da gerçekleşeceğinden hiç şüphem yok.

Yorum Yaz