We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Gündem Öncelik personel memnuniyeti

Öncelik personel memnuniyeti

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Hilton Garden Inn Ankara Genel müdürü   M. Levent Özaygen turizm sektörüne ve gündeme dair önemli açıklamaları Türk Turizm sektörü profesyonelleri ile paylaştı. Özaygen, “ Misafir odaklı bir hizmet sektöründe yer alan turizmde öncelik personel memnuniyeti olmalı” dedi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği ve sonrasında Başkent Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. 1992 yılında stajyer olarak adım attığım turizm sektöründe son 14 yıldır Genel Müdür olarak kariyer yoluma devam etmekteyim. 22 yıllık evli, 2 çocuk babası, 49 yaşında bir yöneticiyim.

İş yaşamınızdaki öncelik ve ilkeleriniz nelerdir?

Hizmet sektöründe önceliğin çalışan memnuniyeti olduğuna inanmaktayım. Memnun çalışan, misafirlerine gönülden hizmet eder ve memnuniyet sağlar. Çalışan memnuniyeti misafir memnuniyetini sağlayan en önemli etkendir.

Hilton Garden Inn Ankara’da bir gününüz nasıl geçiyor?

İstisnai durumlar haricinde, sabah 8:00 – 8:30 arası işbaşı yapıyorum. Öncelikle kahvaltıyı, mailleri ve raporları kontrol ediyorum. Sonrasında mutlaka oteli gezerim, gördüğüm eksikleri ilgili bölümlere bildiririm. Günlük ekip görüşmelerini, varsa toplantı ve misafir görüşmelerini yaparım. Otelde gerçekleşen etkinliklerin operasyonlarını takip ederim, protokol ve yüksek katılımlı toplantı ve organizasyonlar ile sonuna kadar ilgilenirim.

Turizm sektörünün güncel durumu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Turizm çok etkileşimli bir sektör. Olan biten her şeyden olumlu ya da olumsuz etkilenmekte. 2020 Mart ayından bu yana olumsuz etkisi fazlasıyla devam eden ve hala tam olarak bitmeyen global korona krizi, döviz kurlarındaki yükseliş, personel, enerji, yiyecek ve içecek başta olmak üzere tüm maliyetlerdeki çok yüksek artışlar, son olarak Rusya&Ukrayna savaşı nedenleri ile turizm sektörü beklentilerin gerisinde.

Otelinizin kapasitesi ve olanakları hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul, Eskişehir, Konya, Samsun ana yollarına yakınlığı, havalimanına ulaşım kolaylığı ile Ankara iş ve sanayi yerleşimleri çevresinde yer alan otelimiz 176 oda kapasitesi ile misafirlerini ağırlamaktadır. 65 m2 ile 2000 m2 arasında değişen büyüklüklerdeki banket salonları ile Ankara’nın en önemli etkinliklerine, toplantılarına ve kongrelerine ev sahipliği yapmaktadır. Türk ve dünya mutfak lezzetleri ile 7/24 hizmet veren The Garden Grille & Bar restorantımız ve akşam yemeklerinde farklı menüsü ve konsepti ile alakart restorantımız misafirlerimizin hizmetindedir. Sauna, Buhar Odası, Türk Hamamı ve terapi odaları ile Marin Spa işletmesinde misafirlerimiz günün yorgunluğundan arınabilirler.

Müşteri portföyünüzden bahseder misiniz?

Müşteri portföyümüz geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Şirket, acenta ve münferit misafirler başta olmak üzere, konaklamalı toplantı, kongre ve fuar grupları, spor takımları, tur grupları, düğün öncelikli olmak üzere her tür etkinlik ve organizasyonlar portföyümüzde yer almaktadır.

Sizi diğer otellerden ayıran en belirgin özellik sizce nedir?

Ankara’nın kapasitesi en büyük, aynı zamanda ve tek seferde 2500 kişiye kadar hizmet verebilen banket salonlarımız ile 5 yıldızlı uluslararası zincir otel hizmet anlayışı ile farkımızı ortaya koymakta ve misafirlerimiz tarafından toplantı, kongre ve etkinliklerde tercih sebebi olmaktayız.

Sektör ile ilgili önerileriniz nelerdir?

Turizm sektörü üzerinde maliyetler oldukça yüksek, bu maliyetlerin hafifletilmesi sektörün güçlenmesi için gerekli. Konaklama vergisinin yürürlüğe girmesinin ertelenmesi gibi, Turizm Katkı Payının da otellerden tahsil edilmemesi gerekirdi, ancak global korona krizinde işlerin bitme noktasına geldiği zamanda bile Turizm Katkı paylarını oteller ödemek durumunda kaldılar. Konaklamada %8, Yiyecek ve içecekte %18 olarak uygulanan KDV oranlarında kalıcı indirim yapılması, konaklamada %1, yiyecek ve içecekte %8 olarak uygulanması fayda sağlayacaktır. Turizm sektörü için en büyük maliyetlerin başında yer alan personel, elektrik ve doğalgaz için hissedilir oranda teşvikler ve indirimler sektöre özel planlanmalı ve acilen uygulanmalı. Ayrıca, kalifiye eleman sorununun çözümü için meslek liseleri öncelikli olmak üzere sektörde kalıcı, potansiyel işgücü istihdamı sağlamak için okulları ve sektörü cazip ve aktif hale getirecek projeler geliştirilmeli.

Bu işin olmazsa olmazı altın kuralı nedir?

Misafir beklentisini karşılayarak, hatta aşarak misafir memnuniyetinin sağlanması ve geri dönen, tekrar bizi tercih eden misafir potansiyelinin yükseltilmesi.

 

 

 

Yorum Yaz