We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Slide Rus heyet bu hafta bekleniyor!

Rus heyet bu hafta bekleniyor!

Rusya ile Türkiye arasındaki hava trafiğinin açılması için kararı verecek heyetin Antalya’ya bu hafta gelmesi bekleniyor. Heyet bu hafta incelemelerde bulunur ise 21 Haziran’dan önce uçuşların başlama olasılığı yüksek.

Rusya’nın Covid-19  kriterleriyle ilgili olarak belirlediği üç kriter var ki DSÖ verileri incelendiğinde son iki haftalık Türkiye ve Antalya durumu bu kriterlerin altında yer alıyor.

Buna Göre; Türkiye Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz haftanın sonunda ülkenin çeşitli illerinde 100 bin kişiye düşen vaka verileri güncelledi. Böylece 22-28 Mayıs haftasındaki vaka oranlarına göre Antalya’da 100 bin kişiye düşen yeni COVID-19 vaka sayısı 32.53 oldu. Antalya’da bir hafta önce (15-21 Mayıs) bu rakam 100 bin kişiye 47.01’di.

Böylece Mayıs ayının son iki haftasında Antalya’da yeni koronavirüs vaka sayısı 14 günde 100 bin kişide 39.76 oldu. Şimdi ise bu sayılar daha da düşmüş durumda.

Rusya’nın kısıtlamaları kaldırmak için  ülkelerde covid-19 vakaları aradığı 3 kriter var ve Antalya bu kriterlere hali hazırda uyuyor.

İlk kriteri: COVID-19’un son iki haftadaki vaka oranı 100 bin nüfus başına 40’ı geçmemesi. Kolayca görebileceğiniz gibi, Antalya ilinin tatil beldeleri genel merkezin bu kriterine göre zaten güvenli – burada bu rakam 40’ın altında (yani 39.76).  Genel merkez için ikinci kriter, 14 gün içinde yeni COVID-19 vakalarının ortalama günlük büyüme oranıdır ve bu oranın  yüzde 1’e eşit veya daha düşük olması ki DSÖ web sitesine göre , tüm Türkiye’de bile 24.05 – 06.06.2021 tarihleri ​​arasında iki haftalık verilere göre bu gösterge negatif çıktı.  -%2.10. Nispeten “müreffeh” illerden biri olan Antalya’da ise daha da az. Yani Rusya’nın bu kriterine göre hem Türkiye hem de daha çok Antalya uygun hatta büyük farkla geçiyor. Üçüncü kriter ise,  1’den az olması gereken enfeksiyon yayılma oranı Rt’dir . DSÖ web sitesindeki aynı verilere göre 06.06 tarihi itibariyle tüm Türkiye için Rt göstergesi 0.92’dir. Bu da birden az. Sonuç olarak; Rusya’nın ülkenin tatil yerlerine uçuşları kapatmak için artık gerçek bir epidemiyolojik nedeni yok. Rusların bir teftiş heyeti gönderememeleri nedeniyle kısıtlamaların uzatıldığı ve heyetin bir an önce gelmesi gerektiği vurgulanıyor. Heyetin gelmesiyle 21 Haziran öncesinde uçuşların başlaması mümkün.

MISIR DA TÜRKİYE İLE AYNI DURUMDA

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST), Rusya’nın Mısır tatil beldelerine düzenli charter uçuşlarının Türkiye ile birlikte temmuz ayında açılabileceğini söylemişti.

RST Başkan Yardımcısı Yuri Barzykin yaptığı açıklamada, Mısırın Ruslar için en popüler tatil beldelerine charter uçuşlarının temmuz ayında tamamen açılacağını beklediklerini belirterek, “Uygulamaya bakarsak, önce düzenli uçuşlar, sonra charter uçuşlar başlatılıyor. Bu da Mısır tatil beldelerine yapılacak uçuşların Temmuz’dan önce bile olabileceğini gösteriyor.

Yorum Yaz