We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Gündem Rusya’da tur satışları %90 oranında düşüşte

Rusya’da tur satışları %90 oranında düşüşte

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), yurt içi ve yurt dışı tur satışlarında keskin düşüş yaşandığını açıkladı.

ATOR Başkanı Maya Lomidze, Ukrayna’daki durum nedeniyle yurt içi tur satışlarının yüzde 50, yurt dışı tur satışlarının ise yüzde 90 düştüğünü bildirdi.

Moskova Uluslararası Turizm Fuarı MITT 2022’nin oturum aralarında gazetecilere konuşan Lomidze, Rusya genelinde yeni rezervasyonların geçen yılın Şubat ayı başındaki hareketlenmeden sonra jeopolitik gerilim ve Ruble’deki değer kaybı sonucu Mart itibariyle yüzde 50’den fazla düştüğünü belirtilirken, “Yabancı destinasyonlara paket tur satışları da yüzde 90’dan fazla düşüş yaşadı” diye konuştu.

Gazetemru’nun haberine göre daha önce Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Intourist’in basın servisi, mevcut koşullarda Rusya’daki tur taleplerinin devletin iç turizmi canlandırmak için sunduğu turizm geri ödeme programı sayesinde 2021 baharında rekor seviyelere ulaşabileceğini bildirmişti.

Uzmanlar, birçok ülkenin Rusya’ya hava sahasını kapatması, uçakların alıkonulma riski ve Ruble’nin büyük değer kaybı nedeniyle Rusların yurt dışı turistik aktivitelerinin düşük olacağını düşünüyor.

Yorum Yaz