We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Gündem Türk turizminin rakibi İspanya’dan Rus atağı

Türk turizminin rakibi İspanya’dan Rus atağı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

İspanya’ya girişlerde aşı durumuna bakılmayacak

Aşılanmış ve aşılanmamış Ruslar, 21 Mayıs’tan itibaren turizm amacıyla İspanya’yı özgürce ziyaret edebilirler. 

21 Mayıs’ta İspanya Turizm Bakanlığı AB üyesi olmayan ülkelerden gelen gezginlerin COVID-19 için negatif bir PCR testi ile İspanya’ya girebileceklerini resmen açıkladı.

ATOR bülteninde yer alan habere göre 21 Mayıs 2022’de, İspanya’nın resmi devlet gazetesi AB üyesi olmayan ülkelerden gelen gezginler için İspanya’ya giriş için tıbbi gereklilikleri yumuşatan İçişleri Bakanlığı’nın bir emrini yayınladı.

21 Mayıs’tan itibaren AB üyesi olmayan tüm ülkelerin vatandaşları artık aşı durumundan bağımsız olarak turizm amacıyla İspanya’ya gelebiliyor.

İspanya Turizm Bakanı Reyes Maroto yaptığı açıklamada, “Bu, yüksek sezonda AB dışından turistlerin gelişini kolaylaştıran ve güvenli hareketliliği garanti eden turizm sektörü tarafından beklenen iyi bir haber” dedi.

“Yeni giriş kuralları, turizm sektörünün toparlanmasını hızlandıracak ve uluslararası gezginlerin girişini kolaylaştıracak” dedi.

RUSLARIN İSPANYA’YA GİRMEK İÇİN NEYE IHTIYACI VAR?

Bugün resmi basında yayınlanan İçişleri Bakanlığı’nın emrine göre, menşe yerlerine bakılmaksızın İspanya’ya hava veya deniz sınırlarından giren yolcuların şu üç sertifikadan birine sahip olmaları gerekir:

  • Ülkenin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen gereklilikleri karşılayan aşı sertifikası.
  • SARS-CoV-2 için Negatif TANISAL TEST Sertifikası: İspanya’ya gitmeden en geç 72 saat önce alınmış bir PCR testi veya İspanya’ya gitmeden en geç 24 saat önce alınmış bir COVID antijen testi (antikorlarla karıştırılmamalıdır!)
  • PCR veya antijen testi ile COVID enfeksiyonunun doğrulanmasından en geç 11 gün sonra yetkili makam veya tıbbi hizmet tarafından verilen bir iyileşme sertifikası. Bu sertifikalar 180 gün boyunca geçerli olacaktır.
  • Deniz yoluyla gelen yolcuların yanı sıra AB dijital Covid sertifikası veya Avrupa Komisyonu tarafından tanınan bir eşdeğeri ile havaalanlarına gelen yolcuların SPTH Sağlık Kontrol Formu’nu doldurmaları gerekmeyecektir.
  • 12 yaşın altındaki çocuklar her türlü sertifikayı sunmaktan muaftır.

Bu belgelerin bir kısmının Ruslar tarafından elde edilemeyeceğini lütfen unutmayın. Bu nedenle, Sputnik V de dahil olmak üzere Rus aşıları hala Avrupa’da tanınmıyor. Devlet Hizmetleri portalından aktarılan hastalıkla ilgili veriler de bu ülkelerin yetkili makamları tarafından kabul edilmemektedir (Avrupa örneğinin dijital bir sertifikasına ihtiyaç vardır).

Böylece, 12 yaşın üzerindeki Rus turistler iki durumda İspanya’ya gelme fırsatı buluyor:

  1. Avrupa’da tanınan (EMA) aşılarla geçerli bir aşı sertifikasına sahiplerse, “aşılama turlarından” birinde teslim edilebilirler.
  2. İspanya’ya gitmeden en geç 72 saat önce PCR testi yaptırırlarsa, Devlet Hizmetleri portalından QR kodu içeren bir sertifika pasaport verileriyle İngilizce olarak yapılacaktır. Böyle bir teste hem Sputnik tarafından aşılanmış hem de aşılanmamış olarak ihtiyaç duyulur, hiçbir ayrım yapılmaz.
  3. 12 yaşın altındaki çocukların İspanya’ya seyahat etmek için herhangi bir sertifika ve sertifikaya ihtiyaçları yoktur.

Tabii ki, Schengen vizesine de ihtiyacımız var. Rusların ayrıca ayrılmadan önce SPTH Sağlık Kontrol Formunu doldurmaları gerekecektir.

COVID ENGELI KALDIRILDI AMA…

İspanyol yetkililerin Covid kısıtlamalarını kaldırma kararı, şüphesiz ülkeye Rus da dahil olmak üzere yabancı turist akışının sağlanmasının önündeki ciddi bir engeli ortadan kaldırıyor.

Bu, birçok Rus tarafından beklenen haber – İspanya, vatandaşlarımız için son derece cazip bir tatil beldesi olmaya devam ediyor. Dahası, ülke içinde dinlenme de rahattır: İspanya, çoğu kapalı alanda maske takma zorunluluğunu kaldırmıştır.

Ancak, diğer birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Rusya’nın da şu anda doğrudan uçuşları yok. Belgrad veya İstanbul üzerinden en az bir transfer ile İspanya’ya uçmanız gerekecek.

Haziran ayında Moskova’dan Barselona’ya bir biletin maliyeti (gidiş-dönüş, İstanbul’da bir transferle) şimdi 111-128 bin ruble seviyesinde. 1 kişi başına.

Yorum Yaz