We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları Yıldıray Güleç: Alman pazarı kış aylarında yüzde 30 artıda

Yıldıray Güleç: Alman pazarı kış aylarında yüzde 30 artıda

Almanya’da hizmet veren ATR Touristik’in Kurucusu Yıldıray Güleç ile Alman pazarı, gündemdeki enerji krizini ve Alman pazarının tatil taleplerini değerlendirdik. Enerji krizi ve tatil ile ilgili özel bir durum söz konusu olmamakla birlikte şu bir gerçek ki son üç yıla baktığımızda kış aylarında Alman pazarı için taleplerin bu yıl yüzde 30 artış olduğudur.

Almanya’da hizmet veren bir acente olarak Alman Turistlerin Kış rezervasyonları hakkındaki son durumu ve gündemdeki enerji kriziyle ilgili Almanya’da olup biteni bize orada yaşananları yerinden aktarır mısınız?

Türkiye’de konuşulan kışın Avrupalı turist enerji sıkıntısından Türkiye’de ve Antalya’da tatil yapacak konusunda şu an Almanya’da basın da dahil olmak üzere konuşulan bir konu mevcut değil. Fakat, iki yıldır tatil yapmayan Avrupalı yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da tatil hızını kesmeden rezervasyon yaptırabilir ve ülkemize gelebilir. Herkesin bildiği gibi şu an Kasım 15 ‘e kadar sezon devam edecek ki bu aralık ayına kadar da uzaması ön görülüyor.

Kasım sonrası rezervasyonları görmek mümkün mü?

Şu an da bunu görmek çok mümkün değil, Alman hükümetinin de sunduğu bir ayrıcalık yok. Sadece insanların uzun süre tatil yapamamasının yansıması sonucunda diğer kışlara göre daha iyi bir kış dönemi geçeceğini söyleyebiliriz. Herhangi bir kısıtlama gelmezse.
2019 yılından sonraki takip eden yıllarda dahil olmak üzere göre bu kış taleplerde yüzde 30 artış gözleniyor. Ama bu yine tekrar ediyorum, enerji krizi ile ilgili değil, tamamen insanların tatile çıkma isteğinden kaynaklı bir artış. Ki artı son dakika rezervasyonları alışkanlığı var. Zaman yaklaştıkça talep artıyor. Bu rakamlarda artabilir. Bunlar içinde yine net bilgi için Almanların 24 Aralık’taki Noel tatilinden sonra yani daha net söylemek doğru olur.

Yorum Yaz