We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Akay Travel İstanbul Başarı Hikayesini Anlattı

Akay Travel İstanbul Başarı Hikayesini Anlattı

Antalya merkezli Akay Travel, pandemi sonrasında, Rusya’daki partneri Biblio Globus’un talebi üzerine İstanbul’da tekrar hizmet vermeye başladı. 51 yıldır sektörün önemli markalarından olan Akay Travel incoming hizmeti vermek iin İstanbul’da tekrar yapılandı. İlk seneyi geride bırakan Akay Travel Group’un İstanbul Bölge Müdürü Faruk Okudur, bir senelik süreçle ilgili değerlendirmeler yaptı. Okudur’un değerlendirmelerinden konu başlıkları şöyle:

İSTANBUL’DA YENİDEN DOĞRDUK

“FIT Holidays markası ile tekrar İstanbul operasyonlarına başlamamızın 14. gününde ilk uçaklarımız İstanbul’a inmeye başladı ve kısa sürede haftada bin pax civarı bir kapasiteye ulaştık” diyerek bilgi veren Faruk Okudur, “Aşılması gereken en büyük sorun otellerin Sejour operasyona yönelik oda kontenjan tahsisi konusunda endişeleri ancak operasyonun başlamasından sonraki kısa sürede bu konuda sıcak bakan otellere ilave olan oteller ile güzel bir portföy oluşturduk. Back-to-back girişler ile oda tahsislerinin devamlılığı ve otellerin BDT ülkeleri müşteri portföyünün gerek konaklama gecelerinin diğer pazarlara göre uzun olmasından dolayı gerekse müşterinin harcama gücünün yüksek olmasından dolayı tercih edildi.”

TÜROB’A VE ERESİN’E TEŞEKKÜR

Okudur, “İstanbul’da elimizde planladığımız operasyonel yönelik ürün portföyü oluşturmaya çalışırken TÜROB’un öncülüğünde, Laleli Otelciler Birliği’nin de desteğiyle Antalya’dan gelen yöneticilerimiz ile beraber Ekim 2022’de aynı gün iki farklı noktada otellere workshop düzenledik. Bu operasyon için oteller de en az bizim kadar heyecanlı ve ilgili idiler. Kanal Yönetimi kullanmadan İstanbul’da operasyonlarımızı gerçekleştirmeyi başardık, bugün sayıları 500’ü aşan birçok otelden direkt fiyat almaktayız, ancak karşılıklı fokuslandığımız otellerimiz ile çok daha iyi bir performans sergileyebiliyoruz” dedi.

1 OPERATÖRDEN 16 OPERATÖRE

Serüvenin detaylarını anlatan Okudur, “İstanbul’da Rus Pazarı ile başlayan yeniden doğuşumuz ilk etapta 5 aylık bir süreci kapsıyordu ancak 5 ay dolmadan, İstanbul’a incoming yaptığımızı bildirdiğimiz Türkiye’nin diğer bölgelerinde çalıştığımız operatörlerin ilgilerini İstanbul’a çekmeyi başardık. Zira, artık sahip olduğumuz altyapı ile operatörlerimize süreklilik arz eden bir oda tahsis ile satış imkanımız vardı. İstanbul’da kalıcı olduğumuza karar verdiğimizde, hazır ofisimizden çıkıp kendi mülkümüz olan ofisimize geçtik. Bugün Antalya’da sürdürdüğümüz operasyonlarımıza İstanbul’u da ilave ettiğimiz, başta Biblio Globus, Anex Tour, Russian Express, IZI Tour, Kompas Tour, Air Bel Service olmak üzere toplam 16 operatörümüz ile gerek pazarı çeşitlendirdik gerek ise daha yüksek bir hacme ulaştık” ifadelerini kullandı.

KIŞ SEZONU ACENTELER İÇİN DAHA HAREKETLİ

“Yaz sezonunda; turistin ilgisinin güney kesimlere kayması sonucu operatörlerin güneye koltuk koyması, İstanbul otellerinin online satışlarının artması sebepleri ile incoming acentelerinin İstanbul odaklı kış sezonundaki yoğun temposu doğal olarak yavaşlıyor” diyen Okudur, “Bu faktörlere seçim, deprem gibi rutin olmayan faktörler de eklenince 2023 yaz sezonunun İstanbul’da faaliyet gösteren incoming acenteleri için pek de iyi geçmediğini söyleyebiliriz. Ekim ayının gelmesiyle kış charter kapasitelerimiz netleşmeye başladı buna göre gereken planlamalarımızı yapıyoruz, geçtiğimiz sezondan farklı olarak çalışacağımız Otel sayısını minimze ederek operasyonel karlılığımızı arttırabileceğimiz az sayıda otele odaklanacağız” diyerek Akay Travel Group Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Okudur’un 50. Yıl galasındaki sözlerini hatırlattı. “Başarımızın anahtarı ve kartvizitimizdeki itibarımız; karşılıklı güven, şeffaf işbirliği, verdiğimiz sözün arkasında durmamız ve sadık çalışanlarımızdandır” sözlerinin altını çizen Okudur, ekibi de unutmadı. “İstanbul’da bir yıl içerisinde başardıklarımız için ben de İstanbul ekibimize minnettarım” diyen Okudur, ekibe teşekkür ettiğini dile getirdi.

Yorum Yaz