We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Anne babaların tatil endişeleri

Anne babaların tatil endişeleri

Anne babaları yaz tatilinde en çok endişelendiren üç tehlike şöyle sıralandı:
Trafik, deprem ve çocukların tanımadığı kişilerle iletişim kurması

Findmykids, okulların açılmasına az bir süre kala ebeveynlerin yaz tatilinde en çok endişelendikleri konuları açıkladı. 580 ebeveynin katılımıyla yapılan araştırmaya göre anne babaların yüzde 40’ı çocuklarının trafikte yaşayabileceği tehlikelerden endişe duyduklarını belirtti. Bununla birlikte çocukların tanımadıkları kişilerle iletişim kurması ve yetişkin gözetiminde değilken deprem gibi bir doğal afet yaşanması da ebeveynleri endişelendiren konuların başında geliyor.

Çocuklar için yaz tatili çoğunlukla eğlence ile ilişkilendirilse de evlerinin sağladığı güvenli alan dışında daha fazla zaman geçirdikçe tehlikelere ve risklere daha açık hale geldikleri bir gerçek. Bu da anne babaların endişelerini artıran bir faktör.

Ebeveynlerin çocuklarının nerede olduğunu harita üzerinde anlık olarak takip etmelerini sağlayan mobil uygulama Findmykids, Türkiye’de gerçekleştirdiği bir araştırmada, ebeveynlere yaz tatili boyunca en çok endişe duydukları tehlikeleri sordu.

Anne babaların üç endişesi

Findmykids kullanıcısı 580 ebeveynin katılımı ile yapılan araştırmaya göre, anne babaların ilk üç endişesi şöyle sıralanıyor:

1- Çocukların ulaşım araçlarında veya yaya olarak trafik kaynaklı olumsuzluklara maruz kalma riski, yüzde 40 ile ilk sırada yer alıyor.

2- Anne babalar ikinci olarak, yüzde 25 oranla, çocukların yetişkin gözetiminde olmadığı durumlarda meydana gelebilecek deprem, fırtına gibi doğal afetlerden kaynaklanan endişelerine değiniyor.

3- Ebeveynler yine benzer oranlarla iki tür tehlikeye daha dikkat çekiyor: Çocukların tanımadığı kötü niyetli kişilerden kaynaklanabilecek tehlikeler ve denizde ya da havuzda meydana gelebilecek olaylar.

Findmykids’in araştırmasına göre, ebeveynlerin endişeleri çocuklarının yaş gruplarına göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, çocukları 11-13 yaş grubundaki ebeveynlerin yüzde 56 ile en büyük endişesi, çocuklarının tanımadıkları kişilerle iletişim kurmalarına yönelik. Ebeveynlere göre, 8-10 ve 14-16 yaş aralıklarında öne çıkan en büyük tehlike ise yüzde 44 ile çocukların denizde veya havuzda karşılaşabilecekleri kazalara ilişkin.

Ebeveynler depremden endişeli

Çalışma hakkında bilgi veren Findmykids Ülke Müdürü Neşen Yücel, “Doğal afetlerde çocuklarının yanında olamayacakları düşüncesi, çocukların yaşından bağımsız olarak anne babaların en büyük endişelerden biri. Bu bir anlamda, ülkemizde yaşanan üzücü depremlerin anne babaları nasıl etkilediğinin de bir göstergesi olarak görülebilir” dedi.

Yorum Yaz