We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Divan Antalya Talya’da Yeni Gelişme

Divan Antalya Talya’da Yeni Gelişme

Antalya’nın ilk 5 yıldızlı oteli olan ve Koç Grubu’na ait Divan Antalya Talya Otel, yenilenme sürecindeki güncel durum hakkında yeni bir açıklama yapıldı. 1975 yılında açılan ve 38 yıl boyunca hizmet veren otel, 2013 yılında yenileme amacıyla kapatılmıştı ve yargı süreci nedeniyle 8 yıldır kapalı durumdaydı. Ancak yargı sürecinin tamamlanmasının ardından, Koç Holding, oteli yıkıp yeniden yapmak için 50 milyon dolarlık bir yatırım başlattı ve otelin yıkım çalışmaları 2021 yılında Nisan ayında başladı.

Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş (MARES), Divan Antalya Talya Otel’in yapımıyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Otelin yenilenmesi için ayrılan bütçe artarak 80 milyon dolara ulaştı. Yerel ve global ekonomik konjonktürdeki değişiklikler, turizm sektöründeki olumlu gelişmeler ve oda büyüklüklerindeki artış, maliyetlerin artmasına neden oldu. Bu nedenlerle yönetim kurulu tarafından, toplam 50 milyon dolarlık yatırım kararı revize edilerek 80 milyon dolar + KDV olarak belirlendi.

Yatırım projesindeki oda büyüklüklerinin artırılmasıyla birlikte toplam oda sayısı yaklaşık 180 adet olacak ve üst segment oda tiplerinin sayısal artışıyla otelin gelir potansiyelinin artması ve karlılığın korunması hedefleniyor. Revizeler sonrasında otel inşaatının 2024’ün son çeyreğinde tamamlanarak açılış için hazırlıklara başlanması planlanıyor.

Bugüne kadar KDV hariç 12.5 milyon dolar harcama yapıldı ve revize edilen yatırım tutarının ilk etapta 50 milyon dolarlık kısmı ana ortak Koç Holding A.Ş’ne tahsisli sermaye artırımıyla finanse edilecek. Diğer finansman kaynakları ise ileri dönemde belirlenecek ve piyasa koşullarına bağlı olarak değişebilecektir.

Divan Talya Otel, Koç ailesi ve Koç Holding’e ayrı bir önem taşıyor. Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç, otelin 609 numaralı odasında vefat etmişti. Otelin yenilenme süreci, merhum Koç’un anısını yaşatmak amacıyla özenle yürütülüyor.

Talya Otel’in sahibi MARES’in hisse dağılımı ise şu şekilde: Koç Holding (%36), Koç Ailesi üyeleri (%3.91), Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş. (%29.55), Halka Açık (%25), Geri alınmış paylar (%4.73).

Yorum Yaz