We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Havalimanına kendi aracımla mı gitmeliyim?

Havalimanına kendi aracımla mı gitmeliyim?

Havalimanına kendi aracımla mı gitmeliyim?
Yoksa bir taksiyle mi?

Şebnem İmece

Özellikle de sık sık iş seyahatlerine çıkıyor ve birkaç günlüğüne bir yerlere uçuyorsanız, aklınıza bu soru mutlaka takılmıştır. Seyahatinize kendi aracınızın konforuyla başlamak ve bitirmek genellikle ilk tercihiniz olur. Ancak yüksek havalimanı otopark ücretleri kimi zaman sizi bu konfordan alıkoyar.
Moneybarn’ın ticari yolcu sayısına göre her ülkedeki en büyük havalimanlarını incelediği araştırma bize bu konuda en avantajlı kentleri söylüyor. Bu araştırmaya göre, havalimanı haftalık otopark ücretleri 26,74 dolar ile 538 dolar arasında değişiyor. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı haftalık otopark ücretiyle bu listede en ucuz havalimanları arasında ikinci sırada yer alırken onu Antalya Havalimanı izliyor.

İlk sırada Guarulhos var

En uygun fiyatlı havalimanı otoparkları listesinde ilk sırada São Paulo/Guarulhos Uluslararası Havalimanı (GRU) yer alıyor. Burada bir haftalık park için sadece 27,35 dolar ücret alınıyor. Brezilya’nın hava yolculuğu için ana limanı olan Guarulhos, yolcu trafiği açısından da Güney Amerika’nın en büyükleri arasında yer alıyor.

Sabiha Gökçen ikinci sırada

Bir haftalık otopark ücreti 30,11 dolar olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (SAW) bu listede ikinci sıraya yerleşiyor. Yılda 30 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapan Sabiha Gökçen’in otoparkı, Avrupa yakasındaki kardeş havalimanından yaklaşık 3,5 dolar daha ucuz kalıyor.

Üçüncülük Antalya’nın

Listenin üçüncü sırasında yine bir Türk havalimanı yer alıyor. Türkiye’nin Akdeniz kıyısına açılan kapısı olan Antalya Havalimanı’nda (AYT) bir haftalık otopark ücreti 32,75 dolar tutuyor. Yalnızca 2022 yılında 31 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Antalya Havalimanı, İstanbul’un ardından ülkenin en işlek ikinci havalimanı olma özelliğini de taşıyor.

Hem iyi hem ucuz

Dünyanın en önemli küresel aktarma merkezlerinden biri olan İstanbul Havalimanı (IST), bu yıl çok sayıda rekora imza atmış olmasına rağmen bu rekorlar arasında otopark ücreti bulunmuyor. Skytrax’in Dünyanın En İyi 10 Havalimanı listesinde bu yıl sekizinci sıradan altıncı sıraya yükselen İstanbul Havalimanı’nda haftalık otopark ücreti 33,50 dolara mal oluyor. Bu da en işlek havalimanımızı bu listede dördüncülüğe getiriyor.

Los Angeles artık çok daha ucuz

Geçen yıldan bu yana otopark ücreti yüzde 58,35 oranında düşerek, 35,79 dolara kadar inen Los Angeles Uluslararası Havalimanı (LAX), fiyatta en büyük düşüşün yaşandığı havalimanı oluyor. Bu ücretle Amerika Birleşik Devletleri’nin en ucuz havalimanı olan Los Angeles, Moneybarn listesinde kendine en ucuz 50 arasında yer buluyor.

Taksiyi tercih edeceğiniz havalimanları…

Doha’nın Qatar Airways’e ev sahipliği yapan Hamad Uluslararası Havalimanı (DOH); otopark fiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 409 gibi inanılmaz bir oranda artmasıyla, dünyada en önemli fiyat artışının yaşandığı havalimanı. Böylesi bir artışla Hamad Uluslararası Havalimanı’nın bu yaz otopark için dünyanın en pahalı havalimanı olması da hiç de şaşırtıcı değil. Ancak Skytrax’a göre dünyanın en iyi ikinci havalimanı olan Hamad’da yolcular otopark için haftalık 538 dolar ödüyorlar.

En pahalı otopark ücretleri listesinde; Londra Heathrow Havalimanı (LHR) 324 dolar ve San Francisco Uluslararası Havalimanı (SFO) 245 dolar ile ilk üçü tamamlıyor. En pahalılar listesinin ilk 10’unu yine ABD ve Avrupa’daki havalimanları tamamlıyor.

Havalimanı otoparkında nasıl tasarruf edilir?

Havaalanı otoparkında tasarruf etmenin en iyi yolunun önceden rezervasyon yapmak olduğu biliniyor. Örneğin, Londra Heathrow Havalimanı’nda bir haftalık otopark ücreti, önceden rezervasyon yapıldığı taktirde listelenen fiyatının yarısının da altına iniyor.

Bununla birlikte, bu ücretlerden kesin kurtuluşun toplu taşıma araçlarını kullanmak olduğu da bir gerçek. Çok erken kalkışlar veya geç varışlar için bu her zaman geçerli bir seçenek olmayabilir. Ancak dünyanın büyük havalimanlarının çoğu toplu taşıma araçlarıyla bulundukları kentin her noktasına bağlanıyor. Bu yöntem havalimanına ulaşmanın açık ara en uygun maliyetli yolu.

Otopark ücreti en düşük havalimanları

1 São Paulo/ Guarulhos Uluslararası Havalimanı (Brezilya) 27,35 $
2 İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (Türkiye) 30,11 $
3 Antalya Havalimanı (Türkiye) 32,75 $
4 İstanbul Havalimanı (Türkiye) 33,50 $
5 Los Angeles Uluslararası Havalimanı (ABD) 35,79 $
6 Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı (Filipinler) 38,45 $
7 Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı (ABD) 42,96 $
8 George Bush Kıtalararası Havalimanı (ABD) 46,33 $
9 Denver Uluslararası Havalimanı (ABD) 57,27 $
10 Charlotte Douglas Uluslararası Havalimanı (ABD) 71,60 $

Bu röportaj GM Turizm ve Yönetim Dergisi’nin 161’inci sayısında yayımlanmıştır. Dergi görünümü için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz