We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel HBX Group’un 2024 seyahat trendleri: Lüks ve deneyimsel geziler

HBX Group’un 2024 seyahat trendleri: Lüks ve deneyimsel geziler

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

2024’e doğru ilerlerken seyahat talepleri artarak devam ediyor. Ancak seyahat edenlerin beklentileri değişiyor. Tatilciler ve iş amaçlı seyahat edenler tarafından kullanılan teknolojiye yönelik talepler hızlanırken, gezginlerin aradığı kişiselleştirilmiş deneyimler de gelişmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl, küresel konaklama sektörü için ön plana çıkan konular arasında, pandemi sırasında reddedilen seyahatlerin telafi edilmesiyle “seyahat yığılması” ve HBX Group’un geçtiğimiz yıl için yaptığı tahminlerin çoğunun gerçekleşmesiyle birlikte otel deneyiminin dijitalleşmeye devam etmesi yer alıyordu.

HBX Group CEO’su Nicolas Huss, “Bu yıl küresel turizm için iyimser bir yıl, on yılın başından bu yana ilk tamamen ‘normal’ seyahat yılı” dedi. “Kişiselleştirme ve sürdürülebilirliğe odaklanma da dahil olmak üzere bir dizi konu güncelliğini korurken, HBX Group ayrıca sağlıklı yaşama doğru bir kayma ve gezginlerden yeni ödeme seçeneklerine yönelik artan talepleri var. HBX Group olarak, organizasyonumuzu gezginlerin değişen umutlarını karşılayacak şekilde yeniden yapılandırdık ve 2024’ün uzun süredir devam eden beklentilerin gerçekleştiği yıl olacağını tahmin ediyoruz.”

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) yeni rakamları seyahatlerde son dönemde yaşanan büyümeye dikkat çekerek, dünya genelindeki destinasyonların 2023’ün üçüncü çeyreğinde 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 22 daha fazla uluslararası turisti ağırladığını ve bunun da güçlü bir kuzey yarımküre yaz sezonunu yansıttığını ortaya koyuyor. Kuruluşa göre, uluslararası turizm gelirleri 2023 yılında 1,4 trilyon ABD dolarına ulaşabilir.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’ne (WTTC) göre küresel turizm sektörünün önümüzdeki on yıl içinde 110 milyon yeni istihdam yaratacağı öngörülürken, HBX Group 2024 yılında seyahat sektörünü şekillendirecek trendleri ortaya koyuyor.

Deneyimsel seyahat: Spordan alışverişe, en sevdiğiniz eğlenceye yönelik seyahat rezervasyonu 2024’te artacak. Bu yaz yapılacak Olimpiyatlar nedeniyle Paris’e seyahatlerde bir artış beklenirken, Euro 2024 kapsamında futbolseverler Almanya’ya akın edecek ve kriket hayranları T20 Dünya Kupası için ABD ve Karayipler’e gidecek. Tüketicilerin tatillerini mutlaka ziyaret etmeleri gereken alışveriş destinasyonlarına göre ayarlamaları nedeniyle perakende sektörünün de bu yıl zirve yapması bekleniyor. Özellikle Çinli gezginler için Londra ve ABD her zaman popülerdi, ancak tüketiciler yerli tasarımcılara yatırım yaptıkça İtalya da dahil olmak üzere yeni destinasyonlar ortaya çıkabilir.

Lüks seyahat: Sağlıklı yaşam turizmi sektörü de dahil olmak üzere lüks seyahat, turistlerin yaşamlarında uyumlu bir iç ve dış denge sağlamaya giderek daha fazla öncelik vermeleri nedeniyle bir artış yaşıyor. Gezginler bu yıl yemek deneyimleri etrafında şekillenen daha özel deneyimler arayacaklar. Tüm bunların bir kombinasyonunu sunan birçok inziva yeri, bedeninize ve zihninize iyi bakarken aynı zamanda dinlenmek için ideal bir yol olabilir.

Asya-Pasifik’in yeniden toparlanması: 2024, 2019’dan bu yana Asya-Pasifik için seyahatin ilk tam yılı olacak. Bu da turistlerin hem bölge içinde hem de dışında keşfedecekleri çok şey olduğu anlamına geliyor. Çin bu konuda başı çekerken, Vietnam da popülaritesinde önemli bir artış görecek.

Kişiselleştirme ve otomasyon: HBX Group’un seyahat acentesi ortakları arasında yapılan bir araştırma, gezginlerin yüzde 90’ının artık kişiselleştirilmiş çözümler aradığını ortaya koyuyor ve kişiye özel ve sorunsuz seyahatlere yönelik artan talebi karşılıyor. HBX Group’un küresel bir seyahat ekosistemi oyuncusuna dönüşmesi ve sorunsuz bir uçtan uca seyahat deneyimi arayan son tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürün serileri sunması, bu hedefleri karşılamak için tasarlandı. İş ortakları, müşterilerin sadece sigorta ve finansal hükümler gibi temel hizmetlerin peşinde olmadığını, aynı zamanda 7/24 müşteri desteği ve yerel dillerde yardım sunan kapsamlı seyahat paketleri aradıklarını bildiriyor.

Günübirlik geziler: 2024 günübirlik tatilin yükselişine tanıklık edecek. Plajda bir gün geçirmek ya da dağlarda yürüyüş yapmak, işe yeniden başlamak için birebir olabilir. Bir ya da iki günlük tatil yapmak aynı zamanda gezegenimiz ve cüzdanımız için de iyi olabilir.

Sürdürülebilir seyahatin yükselişi: Geri dönüşüm, hibrid arabalar, plastiğin azaltılması – tüketicilerin çevresel etkilerini azaltmalarının tüm yolları. Seyahat de farklı değil. 2024 yılında daha fazla insan, bir seyahat sağlayıcısı veya destinasyon seçerken daha çevreci kararlar vermelerini sağlayacak somut, eyleme geçirilebilir bilgiler arıyor. Sera gazı emisyonları, enerji kullanımı ve bileşimi, tatlı su kullanımı, hava kirliliği ve kaynak kullanımı gibi ölçütlerin tümü, bir seyahatin etkisini anlamak ve yolcuların bunu azaltabileceğini anlamak için hayati önem taşıyor.

Odak Noktası Fintech: Seyahat talebi artıyor ancak iptaller, gecikmeler ve personel eksiklikleri 2023’te de seyahat operasyonlarının başına bela olmaya devam etti. Bu durum seyahat edenler için sürtüşme ve stres yaratabilir, markalara zarar verebilir ve çözüm talep edebilir. Mevcut kaotik ortamda pazar paylarını yeniden kazanmaya ve genişletmeye çalışan seyahat şirketleri için seyahat fintech’i, fiyatları dondurarak, rezervasyonları değiştirerek veya iptal ederek ve kesintiye uğrayan uçuşları kolayca yeniden rezerve ederek, en uygun buldukları yöntemlerle ödeme yaparak cazip çözümler sunuyor.

HBX Group bu yıl seyahat sigortası, ödeme çözümleri ve çoklu para birimi çözümleri de dahil olmak üzere bir dizi Fintech ürününü tanıtacak. Bu ürünler, müşterilerine ve iş ortaklarına bu hizmetleri kendi işletmelerinde sunabilmek için ana iş koluna entegre edilecek. Bu fırsatların boyutu halihazırda büyük ve büyümekte. Örneğin, Spherical Insights & Consulting tarafından yapılan araştırmaya göre, sadece seyahat sigortası sektörü şu anda 15 milyar Avro değerinde ve 2030 yılına kadar 99 milyar Avro’ya çıkması bekleniyor.

Yorum Yaz