We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Sektörümüzün ekonomı̇ye kattığı değer, herkes tarafından bı̇lı̇nmekte

Sektörümüzün ekonomı̇ye kattığı değer, herkes tarafından bı̇lı̇nmekte

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Özgür Çağrıcı Calista SPA Manager 

Covid-19 dünya ekonomisi ve küresel ticarette çok boyutlu bir değişime yol açarken, hepimizin birinci önceliği olan insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Elbette ülkemiz ve Turizm sektörü açısından da zor bir dönemden geçiyoruz. Salgının ilk evresinde bilinmezlik ve tecrübesizlik hakimdi. Ancak daha sonra sürece hızla adapte olmayı başardık. Sektör olarak, pandeminin tüm olumsuz etkilerine rağmen 2020 yılı sezonun son aylarında hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya devam ettik. Nispeten ağır yaralar almadan kapattığımızı söyleyebiliriz. 

2021 yılı büyük beklentiler içerisinde başladı ve ilk göstergeler hepimiz için umut vericiydi. Tam sezon başlayacakken Avrupa ve Rusya’dan gelen haberler umutlarımızı bir anda çürüttü. Haziran ayına gelmemize rağmen Turizm adına umut verici hiçbir gelişme maalesef yok. Ülke olarak tam kapanma dönemini sıkıntılı bir şekilde atlattık. Bazı sektörler kontrollü açılma ile hizmetlerine devam etmeye başladı. Ancak bu sektörler arasında SPA işletmelerinin olmaması zaten 1 yıldan fazla sıkıntılı süreç geçiren sektör çalışanlarını ve işletmeleri çok 

vahim bir noktaya getirdi. Sektör temsilcileri olarak tamamen hijyen alanları olan SPA’ların açılmamasını kesinlikle kabul edilebilir bir durum olarak görmüyoruz. Güzellik merkezleri ve kuaförler gibi yakın sektörlerde olduğu gibi pandemi kuralları çerçevesinde SPA sektöründe de hizmetlere başlanılması gerektiğini yetkililerden talep etmekteyiz. Yüzbinlerce çalışanı olan sektörümüzün ekonomiye kattığı değer, istihdam sayıları açısından önemli bir konumda olduğu herkes tarafından bilinmekte. 

Aşılama konusunda ülkemizde yapılan çalışmaların hızlanması önümüzdeki günlerde her sektörde tam açılma sağlayacağı gibi umarım SPA sektöründe de hızlı bir iyileşme sağlayarak sektörün eski verimli günlerine döneceğini umuyorum. 

Yorum Yaz