21.3 C
Antalya
Cumartesi, Eylül 25, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Titanic Mardan Palace Genel Müdürü Yüksel Gürhan; Türk turizminde hızla yükselen personel sorunu üzerine değerlendirmeler yaparak sektörün personel konusunda neler yapması gerektiği konusunda önemli noktalara değindi. Housekeeping ve stewart departmanlarında nitelikli personel sorununa dikkat çekti.

PERSONELLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Gürhan üzerine önemle dikkat etmemiz gereken bir konunun da Housekeeping ve stewart departmanlarında yaklaşık son 7 yıldır yaşanan nitelikli kaynak sorunu olduğuna dikkat çekerek; “Ne yazık ki Maid’lerimiz meslekten koptular ve evlerine döndüler. Bu iki departman S.O.S veriyor. Bu departmanlar başta olmak üzere diğer departmanlara da dört elle sarılıp stajyerlerimize de değer verip kendi bünyemize alarak personellerimize sahip çıkmalıyız.” dedi.

PERSONELİMİZİN HAKLARINI KORUDUK

Yüksel Gürhan, konaklama sektöründe memnuniyeti üç ayağı olduğunu belirterek öncelik misafir memnuniyeti, sonra patron memnuniyeti daha sonra ise personel memnuniyeti olduğunu söyledi. Gürhan; “Personelin memnuniyeti en önemli. Titanic Mardan Palace olarak; personelimizin haklarını patronlarımızın desteği ile Nisan ayında otelimizi açarak onlara iş imkânı sunduk.” dedi.

Türk Turizmi ve personel sorunu hakkında ise; “Türk turizmi açısından 2022 ve 2023 yılları inanılmaz güzel iki yıl olacak. Şimdiden bu yıllara hazırlıklı olmalıyız. Bu yıllara da hazırlanırken Türk Turizmcisi personele yatırım yapmalıdır. Titanic Ailesi olarak bu konuda başarılı bir İK ekibimizle planlamalarımızı kusursuz bir şekilde yaptık. Çok sayıda stajyer çalıştırarak yeni neslin de turizme tutkuyla bağlanmalarını sağlamalıyız. Ayrıca Z kuşağının beklentilerini göz ardı etmemeliyiz. Onları, güler yüzle, tatlı dille ve onlara değerli bireyler olarak yaklaşmalıyız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER