We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Ali Can Aksu’dan TGA’ya Destek

Ali Can Aksu’dan TGA’ya Destek

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Turizoom İnternational Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, turizm sektöründe yükselen TGA eleştirileriyle ilgili bir değerlendirme paylaştı. TGA’nın aldığı katkı payları turizm sektöründe sorgulamalara yol açarken Aksu, “Eleştirmek yerine çözüm ve fikirler üretmeyi denemeliyiz” dedi.

Ali Can Aksu’nun açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

Turizm uzun yıllardan beri dünyada sektörel olarak ülkelerin stratejik çalışma alanlarına girdi.

Dünya destinasyon yönetiminde farklı çözümler, konseptler ile ilgiyi arttıracak modeller üzerinde bilimsel ve teknolojik çalışmalar hız kazandı.

Bununla ilgili dünyada turizm tanıtım stratejileri alışılmışın çok dışına çıkarak ağırlığını dijital kanallara yönelttiler.

Turizm tanıtım fuarları fiziksel açıdan önem arz etmeye devam etse de fuarların varlığı ve fuarların sonuç bildirgeleri de dijital kanallara ihtiyaç duymaktadır.

Ülkemizde ise TGA Turizm Geliştirme Ajansı dünya turizm arenasında rekabet gücümüzü arttırmak amacı ile kuruldu.

Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenen turizm strateji ve politikaları doğrultusunda Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması ve pazarlanması, potansiyel turizm olanaklarının ise keşfedilerek geliştirilmesi ve kazandırılmasına ilişkin olarak tüm tanıtım/pazarlama/iletişim faaliyetlerini yürütmek için kuruldu.

Ajans turizm sektör temsilcileri tarafından yönetilmektedir ve kurulduğu günden beri olumlu bir performans sergilemiştir.

Dolayısı ile turizm sektör ve paydaşlar TGA’nın almış olduğu katkı paylarını eleştirmek yerine, kendi bölgelerinin turizm destinasyon çalışmalarına daha çok nasıl katkılar sağlanabilir? Bölgelerindeki güçlü yönler nelerdir? Noktasında fikirler ile destekleyip birlikte çalışma ve fikir üretme modelini denerse çok daha iyi sonuçlar alınacaktır.

Sonuç olarak; TGA’nın Türk turizm tanıtım ve geliştirilmesinde ANA AKTÖR olduğu olgusunu kabul etmek zorundayız.

Ali Can Aksu

Yorum Yaz