We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Anadolu kentleri turizm için önemli

Anadolu kentleri turizm için önemli

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Gündemde Kalanlar programına konuştu.

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar Türkiye’nin turizmi birinci önem noktasına koyması gerektiğini vurgulayarak, “Almanya otomotiv, Fransa giyimde, ABD hızlı tüketimde ön plana çıkarken Türkiye ise turizm ön plana çıkan sektör olmalı. Tarihi dokusu, kültürel zenginlikleri, doğası ve turizm yatırımları ile Türkiye, dünyanın en önemli turizm ülkelerinden biri haline geldi. Salgının en ağır dönemi olan 2020 yılında Türkiye, dünyada en fazla turist ağırlayan 5. ülke oldu. Turizm gelirinde ise 11. sırada yer aldık. Ancak turizmi sadece gelir olarak düşünmemeliyiz. İnsanlar Türkiye’de mutlu bir tatil yaptığı zaman daha sonra yatırım için de geliyor. Ayrıca turizmin ülkeler arasındaki siyasette de çok önemli bir payı var. Rusya ve Almanya ile ilişkilerimiz ortada. Turizm, ülkelerle güzel işbirliği yapmamızı sağlıyor” dedi.

2022’DE ERKEN REZERVASYON ÖNEM KAZANACAK

Pandemi döneminde ön plana çıkan ve turizmcilerin büyük önem verdiği iç pazara da değinen Mete Vardar, iç turizmin sadece kriz döneminde ön plana gelen bir pazar olmaktan çıkmaya başladığını söyledi. Vardar, “Her kriz döneminde iç pazar daha fazla ön plana çıkıyor. 15 gündür Akdeniz’deki otelleri geziyordum. Yaptığım ziyaretlerde bu ön yargının değişmeye başladığını gördüm. Otelcilerimizin iç pazarın önemini artık net bir şekilde anlamış olduklarını gördüm. İç pazarın daha fazla önemseneceğini düşünüyorum ki 2022 kontratlarımızı Eylül ve Ekim itibari ile tamamladık. İç pazarda erken rezervasyonlar Kasım ayı gibi başlayacak. Bilindiği üzere iç pazar, fiyat endeksli bir pazardır. Bu sene ise fiyattan önce yer bulma konusu en önemli endişe olacak. 2022 yılında yurt dışından Türkiye’ye çok ciddi bir talep olacak. Bu noktada erken rezervasyon yer bulma konusunda daha fazla önem kazanacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN HER NOKTASINDAN TURİZM FIŞKIRIYOR

Turizme yapılan destekler hakkında da konuşan Mete Vardar, “Seyahat acenteleri olarak bazı istek ve temennilerimiz oldu. Desteklenme konusunda seyahat acenteleri biraz geride kaldı. Ayrıca Türkiye’de hep resort bölgeleri konuşuluyor ama Türkiye’nin her noktasından turizm fışkırıyor. Bu zenginliğin değerlendirilmesi için yatırımlar ve tanıtımlar yapılmalı. Anadolu içleri için destinasyon tanıtımları daha fazla olmalı. Türkiye, sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değil” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz