We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması sonuçlandı

Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması sonuçlandı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Tanju Altınay

Turizm Eğitim ve Eğiticileri Derneği (TUREDER) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

‘’Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması” Ödül Töreni Antalya Arkeoloji Müzesi Salonu’nda gerçekleştirildi. TUREDER Yönetim Kurulu Başkanı Ünver Kozanlı, törende yaptığı konuşmada, dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Turizm ve otelcilik sektöründe eğitimli hizmet kalitesini daha sağlıklı yapılabilmesi için çalıştıklarını belirten Kozanlı, “Bilindiği üzere Anadolu mutfağı; sadece bu coğrafyada değil, dünya çapında da önemli mutfaklardan biridir. Ancak ne yazık ki mutfak kültürümüzde birçok tarif günümüze kadar gelememiş ve gastronomi literatürüne eklenememiştir. Bu yüzden bu toprakların yemek kültürüne sahip çıkmak binlerce yıllık tarihimize ve gelecek nesillere borcumuzdur.” dedi.

“TÜRK MUTFAĞI HAKKINDA DA BİR ARŞİV OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

Gastronomi turizmi Türkiye’de öne çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Kozanlı, ‘’Anadolu gastronomisini dünyaya tanıtmak için çalışıyoruz. Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışmasını da geleneksel hale geldiğinin bilinmesini istiyoruz. Anadolu’nun bilinmeyen yemeklerini de gün yüzüne çıkararak Türk mutfağı hakkında da bir arşiv oluşturmak istiyoruz.’’ ifadesini kullandı.

“ANADOLU YEMEKLERİ FOTOĞRAF YARIŞMASI’NIN ÜÇÜNCÜSÜNÜ GERÇEKLEŞTİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Yarışmaya destek verenlere teşekkür ederek sözlerine devam eden Kozanlı, şunları söyledi:

“Diğer taraftan derneğimizin de faaliyet alanına giren gastronomi turizmi; son yıllarda önemli bir turizm çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda Anadolu’nun gastronomi değerlerini ortaya çıkarmak ve tanıtımını sağlamak amacıyla bugün ödül töreni için burada bulunduğumuz Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nın üçüncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Anadolu yemek kültürümüzün tanıtımına hizmet eden yarışmanın ödül törenini ülkemiz tarihine ışık tutan Antalya Müzesi’nin büyüleyici atmosferinde düzenlemek törenimize farklı bir anlam katmaktadır.

Bu vesileyle Törenimizi maddi olarak destekleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’mıza, 3 yıldan beri düzenlemiş olduğumuz yarışmalarda desteklerini esirgemeyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zorlu’ya, Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanlarına, törene ev sahipliği yapan Başta Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel olmak üzere tüm müze çalışanlarına ve yarışmanın düzenlenmesinde yoğun emeği geçen yarışma koordinatörümüz Prof. Nazmi Kozak’a teşekkürlerimi sunuyorum.”

Konuşmaların ardından ‘Genel Kategori’ ve ‘Öğrenci Kategori’lerinde düzenlenen Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verilirken, yarışmaya destek olan firmaların yetkiliklerine de birer teşekkür plaketi verildi.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLERİNİ ALDI

Yarışmada Genel Kategori’de Gamze Bozkaya birincilik, Gülizar Gamze Tombak ikincilik, Hayati Ulusay’da üçüncülük ödülünü aldı.

Öğrenci Kategorisi’nde Mehmet Özdamar birinci, Özlem Dervişoğlu ikinci, Sidal Yurtsever ise üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Ayrıca, yarışmaya katılan ve ödüle layık görülen eserlerin sahipleri çeşitli hediyeler ile de ödüllendirildi. Tören toplu fotoğraf çekimleri ile sona erdi.

Yorum Yaz