We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Antalya eylülde 9 milyonu aşacak

Antalya eylülde 9 milyonu aşacak

GM Haber Merkezi

Türkiye’nin en çok yabancı turist ağırlayan kenti Antalya’da turist sayısının 9 milyonu geçmesi bekleniyor. Eylül ayının ilk haftasında yer kalmadığını ve yoğunluğun ekim sonuna kadar uzadığını belirten sektör temsilcileri, 9 milyonun rahatlıkla aşılabileceğini söylüyor.

NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz, 21 Ağustos itibarıyla Antalya’ya hava yoluyla gelen toplam turist sayısının 8 milyon 300 bine ulaştığını açıkladı. Yavuz, günlük yabancı turist gelişlerinin 75-80 binde devam ettiğini belirterek, ağustos sonu itibarıyla 9 milyonun rahatlıkla aşılacağını açıkladı. Yavuz, 8,3 milyon yabancı turist içinde ilk sırayı 1 milyon 363 binle Almanların, 2’nci sırayı 1 milyon 275 binle Rusların aldığını söyledi.
Nirvana Hotels CEO Korhan Alşan, pandemi sonrası Antalya’nın ciddi taleple karşı karşıya olduğunu belirterek, “Temmuz neredeyse tüm Antalya bölgesinde doluluk bakımından yüzde 90-95 seviyesinde, ağustosta yüzde 92-97 aralığını görebiliriz. Eylülde klasik olarak kıyı tatilciliğinde okulların açılmasıyla birlikte talepte kırılma olur normalde ama bu sene eylül ayında da ciddi hareketlilik gözlemleniyor” diye konuştu.
IC Hotels Green Palace Otel Yöneticisi İsmail Çağlar, ağustos başındaki değerlendirmede, eylül ortasına kadar dolu olan rezervasyonların, olumlu tablonun devam ediyor olması nedeniyle eylül sonu ve ekim ortasına kadar uzadığını ve ciddi anlamda dolulukların devam edeceğini kaydetti. Çağlar, “Sadece gelen milliyetlerde ufak değişiklikler olacak. Yüksek sezonda Orta Doğu’dan ciddi sayılarda misafir almıştık, tekrar Avrupa ve Rusya sayıları artıyor. Rusya’dan uçak sayılarının artacağı haberleri de geldi. Böyle olumlu hava var. Daha önce de söylemiştik, eylül ayında boş yastık bile kalmayacak gibi görünüyor” dedi.

Yorum Yaz