We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TAV Havalimanları’ndan Cumhuriyet’in Kadınları sergisi

TAV Havalimanları’ndan Cumhuriyet’in Kadınları sergisi

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

TAV Havalimanları, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına özel olarak düzenlediği Cumhuriyet’in Kadınları: 1923-2023 sergisini yolcularla buluşturdu. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın iş birliğiyle oluşturulan sergi 4 Kasım’a kadar Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya havalimanlarında sergilenecek.

Cumhuriyet’in 100 yıllık tarihinde farklı alanlarda öne çıkan kadınların biyografilerinden oluşan sergiyi Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı tarafından vakfın afiş, efemera ve özel arşiv koleksiyonundan yararlanılarak oluşturuldu.

SERGİ 50 CUMHURİYET KADINININ FOTOĞRAFLARINDAN OLUŞUYOR

Türkiye modernleşme tarihinin bir izdüşümü olarak Cumhuriyet’in 100 yılında farklı zaman, kültür, eğitim ve coğrafyalardan 50 Cumhuriyet kadınının fotoğraflarından oluşan sergiyle kadınların Cumhuriyet dönemindeki önemli rolünü vurgulanması amaçlanıyor. Serginin küratörlüğünü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Genel Kurul üyesi Doç Dr. Sevgi Uçan Çubukçu ve Genel Koordinatörü Hülya İskender üstlendi.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birsen Talay Keşoğlu, “Cumhuriyet’in Kadınları: 1923-2023 sergisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bu yana kadınların toplumsal ve kamusal alanda varlıklarını, kuruluştaki ve ilerlemedeki katkılarını yeniden hatırlatmak üzere oluşturuldu. Bu sergide yer alan elli kadın, 100 yıllık bir dönemde Kurtuluş Savaşı’ndan eşit hak mücadelesine, siyasetten toplumsal hayatın her alanına, eğitimden üretime uzanan yolda tarihsel ve toplumsal açıdan kadınların deneyimlerini görünür kılmaya ve yeniden anımsatmaya olanak sağlayacaktır” dedi.

TAV Havalimanları Havalimanı İşletmelerinden Sorumlu Grup Başkanı Kürşad Koçak ise “Kadınların toplumsal hayatın her alanına eşit ve özgür bir şekilde katılabilmesi Cumhuriyetin en önemli kazanımları arasında yer alıyor. Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlarken, Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin özel arşivinden yararlanarak hazırladığı bu sergiye havalimanlarımızda ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Sergide biyografileri yer alan isimler arasında Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil, ilk kadın bakan ve rektörü Türkan Akyol ve ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy bulunuyor.

Yorum Yaz