We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rusların Ekim Ayı Planları

Rusların Ekim Ayı Planları

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Ekim 2023’te paket tur rezervasyonlarının %90’ı sadece beş ülkeye yapıldı: Türkiye, Rusya, Mısır, BAE ve Tayland. Aynı zamanda, Türkiye ve Rusya’ya yönelik paket turların ortalama gelirleri eylül ayına kıyasla önemli ölçüde azalırken, diğer önde gelen destinasyonların ortalama gelirleri mevsimselliğe paralel olarak arttı.

ATOR, turistlerin ne tür tatiller aradığını ve ne tür tatiller için rezervasyon yaptıklarını inceledi.

“Sletat.ru” verilerine göre, Rusların %87’si Ekim ayında Eylül ayında olduğu gibi aynı beş ülkeye çıkışlı turlar aradı: Türkiye (aramaların %51,8’i), Mısır (%13,8), BAE (%9,8), Tayland (%6) ve Rusya (%5,6).

Eylül ayına kıyasla Türkiye’nin payı azaldı. Rusya’da Ekim ayı tatili için gelen talep sayısı ciddi oranda azalırken, Tayland, BAE ve Mısır’da Ekim ayı tatili için gelen taleplerin payı önemli ölçüde arttı.

Ekim ayı turlarının fiili satışları, Eylül ayında olduğu gibi, arama tercihlerinden belirgin farklılıklar göstermektedir. Böylece, “Sletat.ru” ağı Ekim ayında Türkiye’ye varışlı tur paketi satışlarının %41,8’ine sahip olurken, Rusya %17 ile ikinci sırada, “bronz” Mısır (%15,7), ardından BAE (%8) ve Tayland (%7,2) yer aldı.

Eylül ayına kıyasla, Ekim ayında Abhazya doğal (iklimsel) nedenlerle gerçek satışların lideri olan ilk 5 destinasyondan düştü ve Tayland girdi. Türkiye’nin reel satışlardaki payı bir ay öncesiyle neredeyse aynı seviyede. Rusya’nın payı azaldı, sırasıyla Mısır, BAE ve Tayland’ın satışlardaki payları arttı.

Eylül ayında yapılan aramalar ve gerçekleşen rezervasyonlar karşılaştırıldığında, tüm yaz ayları boyunca kaydedilen Rusya ve Abhazya tatil beldelerine yönelik “kaymanın” devam ettiği görülürken, Ekim ayında tablo biraz daha farklı.

Bazı turistlerin (özellikle Türk destinasyonlarından) Rusya’ya yeniden yönelmesi hala göze çarpıyor. Ancak mevsimsel faktör nedeniyle Rusya’nın acentelerin reel satışlarındaki payı azaldı, klasik destinasyonlara – Mısır, Tayland, BAE – mevsimsel yeniden yönelim daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.

TÜRKİYE: EKİM AYINDA ORTALAMA TUR ÇEKİ %15 DAHA DÜŞÜK OLDU

Eylül ayında olduğu gibi Ekim ayında da Türkiye’deki tatil beldelerinde daha ucuz tatil beldelerini – Alanya (hem arama sorgularında hem de gerçek rezervasyonlarda lider – yaklaşık üçte bir) ve Kemer (rezervasyonlardaki pay – %21, aramalardaki pay – %17) – seçme eğilimi görülüyor.

Aksine, daha pahalı olan Belek ve Antalya’da aramalar ve rezervasyonlar arasında belirgin bir uçurum görülüyor.

Daha önce başka uzmanlar tarafından da fark edilen Rusların Türkiye’deki 3 yıldızlı otellere ve genel olarak yabancı destinasyonlara olan ilgisini kaybetme eğilimi devam ediyor.

“Sletat.ru” verilerine göre, Ekim ayında Türkiye’ye yapılan bir turun ortalama faturası 181.000 ruble ve ortalama süresi 8,4 gece. Ekim ayında Türkiye’ye seyahat eden turistler; çoğunlukla çiftler (%53) ve 2 yetişkin + 1 çocuktan oluşan turistler (%23,4).

Eylül ayına kıyasla Türkiye için ortalama makbuz %15 azaldı, ortalama süre de azaldı.

Yorum Yaz