We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel ANTALYA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN EN ÇOK ETKİLEYECEĞİ COĞRAFYALARDAN BİRİ

ANTALYA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN EN ÇOK ETKİLEYECEĞİ COĞRAFYALARDAN BİRİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi, farklı üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla ‘Ormanlarımız Yanmadan Konuşalım’ paneli düzenledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, son dönemde artan orman yangınlarıyla mücadelede farkındalık oluşturmak ve alınacak önlemler hakkında toplumsal bilinç yaratmak amacıyla önemli bir panel düzenledi. Atatürk Kültür Merkezi Perge salonunda gerçekleşen etkinlik, farklı üniversitelerden alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Orman Haftası nedeniyle Türkiye Ormancılar Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Ormanlarımız Yanmadan Konuşalım’ panelinde, Antalya’nın geleceği ve çevre konuları üzerine açıklamalarda bulundu. Atasoy, “Başkanımız Muhittin Böcek’in ortak akılla planlı, kurallı ve kimlikli bir kent vizyonuyla bir yola çıktık. Geçen bir yıl içinde orman köylüleriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduk, ihtiyaç duyulan bölgelere fidan dağıtımı yaptık ve ağaç dikimleri gerçekleştirdik. Ayrıca sempozyumlar düzenleyerek çevre konularında farkındalık yaratmaya çalıştık” dedi.

ORMANLAR RANT TEHDİDİ ALTINDA

Daha yapılması gereken çok iş olduğunu belirten Atasoy, “Antalya’da 2021 yılında yaşanan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihine en büyük orman yangını olarak geçen Manavgat yangınında 75 bin hektar alan zarar gördü. Bu yangında sadece ormanlar değil, oradaki canlılar, endemik türler ve maalesef insanlar da zarar gördü. Antalya iklim değişikliğinden en çok etkilenecek coğrafyalardan biri. Ormanlar sadece yangınlarla değil, ranta açılmak istenmesi ve madencilik gibi yanlış uygulamalar da tehdit altına sokuluyor” diye konuştu.

HER YENİ DOĞAN BEBEĞE BİR FİDAN

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak her doğan bebeğe bir fidan dikme sözü verdiklerini ve bu sözü tutmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Atasoy, gelecek dönemde daha büyük adımlar atacaklarını, kenti sürdürülebilir bir şekilde geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara, son derece önemli bir sorunun masaya yatırılmasına katkı sağlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile geçen yıl ormanların korunması konusunda protokol yaptıklarını söyleyen Özkara, çalışmanın son derece iyi ilerlediğini söyleyerek, gösterdiği duyarlılık için Başkan Muhittin Böcek’e teşekkür etti.

Panelde, orman yangınlarının sebepleri, etkileri ve önlenmesi için alınabilecek tedbirler görüşüldü. Panelde ayrıca, orman yangınlarının ekolojik ve ekonomik etkileri üzerine değerlendirmeler yapıldı, kamuoyunun bilinçlendirilmesi için önerilerde bulunuldu.

Yorum Yaz