We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel ANTALYA’DA RUSLAR GİTTİ KİRA ARTIŞ HIZI DÜŞTÜ

ANTALYA’DA RUSLAR GİTTİ KİRA ARTIŞ HIZI DÜŞTÜ

2022’de savaştan kaçan Rusların gelişiyle kiralık ve satılık konut fiyat artışında Türkiye’nin zirvesine yükselen Antalya’da Rusların geri dönüşünün de etkisiyle Şubat 2024’te kira artış hızı düştü.
Sahibinden.com’un Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) iş birliğiyle gerçekleştirdiği “sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü” araştırmasının şubat raporunda, Antalya’ya dair dikkat çeken noktalar yer aldı.
Türkiye genelindeki kira artış oranları sıralamasında 2022 yılında zirvede yer alan Antalya, Şubat 2024’te listenin son sırasına geriledi.
Şubat ayında Türkiye genelinde resmi enflasyon yüzde 67,07 olarak gerçekleşirken, Antalya’da ortalama yıllık kira artış oranı yüzde 25 seviyesinde kaldı.
Aynı dönemde Türkiye genelinde satılık konut metrekare fiyatlarında yıllık bazda en düşük ikinci artış oranı yüzde 38,1 ile Antalya’da gözlemlendi

RUSLAR GELİŞİ VE DÖNÜŞÜ TABLOYU ALTÜST ETTİ

Raporda, Ukrayna’daki savaşın etkisiyle Türkiye’nin esas olarak Rusya’dan göç aldığı ve bu göçün en yoğun yaşandığı Antalya’da 2022 yılında kiralık konut talebinde büyük artışlar meydana geldiği, göçün tersine dönmesiyle de kiralarda sert bir düşüş yaşandığı belirtildi.

TÜİK yabancı giriş ve çıkış istatistiklerine göre 2022’de 152 bin Rus vatandaşı Türkiye’ye yerleşirken bir yıl sonra 122 bini Türkiye’yi terk etti.

Rus göçünün etkisiyle Nisan 2022’de Antalya’da kiralarda yüzde 329,3’lük astronomik yıllık artış oranı ile zirveye yerleşti. Rus göçünün terse dönmesinin etkisiyle de Mayıs 2023-Şubat 2024 arasındaki dönemde Antalya’da kira artış hızı kademeli olarak geriledi ve Şubat 2024’te yüzde 25’e kadar düştü.

Öte yandan, büyük dalgalanmaların ardından Antalya’da ortalama reel kira iki yıl öncesine kıyasla yaklaşık 1,8 kat daha yüksek oldu.

Yorum Yaz