We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel ANTALYA’YA YAPILACAK 3. HAVALİMANIN YER SEÇİMİ TAMAM

ANTALYA’YA YAPILACAK 3. HAVALİMANIN YER SEÇİMİ TAMAM

ANTALYA'YA YAPILACAK 3. HAVALİMANI İÇİN YER SEÇİMİ YAPILDI

Antalya’ya yapılacak 3. havalimanı için için bir süredir devam eden yer tespit çalışmaları tamamlandı. Kaş ile Demre arasında yapılması planlanan havalimanı için arazi belirlendi.

Antalya’da turizmcilerin ve Batı Antalya bölgesinde yaşayan vatandaşların sabırsızlıkla beklediği 3’üncü havalimanının yerinin belirlendiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Kaş-Demre arasında süren yer tespiti çalışmaları tamamlandı. Belirlenen arazinin tam yeri arsa spekülasyonunun önüne geçmek için son ana kadar açıklanmayacak.

RAPOR TAMAMLANDI 
Sabah’tan İbrahim Okumamış’ın haberine göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Hamdi Yıldırım, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Fatih Turan ve sivil havacılık uzmanlarının yürüttüğü çalışmaların raporu da sonuçlandırıldı.
100 KİLOMETRE KURALI Yer tespiti çalışmalarının ‘Antalya’nın batısına yapılacak yeni havalimanı kentteki ana havalimanını etkiler mi?’ tereddüdünü ortadan kaldırdığı da belirtildi. Araştırma sonunda, Kaş-Demre bölgesinin Antalya merkeze 200, Dalaman Havalimanı’na ise 190 kilometre, belirlenen alanın ise iki havalimanının arasında bir yerde olduğu ve her 100 kilometrede bir havalimanı kuralını da uygun olduğuna dikkat çekildi. Havalimanı için belirlenen arazinin Kaş, Demre arasında ve Finike’ye çok yakın olduğu sızan bilgiler arasında yer aldı. Sivil Havcılık Genel Müdürlüğü uzmanlarının, uçakların yaklaşma sorunu yaşayıp yaşamayacağı yolundaki araştırmalarının da tamamlandığı belirtildiği çalışmalarda, havalimanı yapımı için arazinin her türlü şarta uygun olduğu kanısına varıldığı ve fizibilite çalışmalarına göre hareket edileceğinin altı çizildi.

Yorum Yaz