We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel AVRUPALI TUR OPERATÖRLERİ, SİYASET DEĞİL İŞ YAPMAK İSTİYOR

AVRUPALI TUR OPERATÖRLERİ, SİYASET DEĞİL İŞ YAPMAK İSTİYOR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Hollanda’daki olaylarda birinci dereceden sorumlu olanlara gerekli yaptırımların uygulandığını belirterek, Hollanda halkıyla herhangi bir sorunun olmadığına dikkat çekti.

Yurt dışındaki seyahat acentelerinin başkanlarıyla görüştüğünü aktaran Bakan Avcı, “Almanya seyahatinde turizm operatörlerinde bir araya geldiğinden bahseden Bakan Avcı, “Seyahatim sırasında Almanya’nın, İngiltere’nin belli başlı seyahat acentelerinin başkanlarıyla görüşmelerim oldu. Hepsinin söylediği şu: ‘Bizi siyasete karıştırmayın. Siyasetçiler olarak bize karışmayın. Biz iş yapmak istiyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bunu biz kendi siyasetçilerimize de söylüyoruz. Nereye adam gönderip göndermeyeceğimize siz karar veremezsiniz. Türkiye’ye gidin-gitmeyin laflarını bırakın.’ Çünkü Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda vatandaşları 15 senedir Türkiye’yi tanıdılar” ifadelerini kullandı.

Avcı, “Hollanda dediğimiz yerden normal zamanlarda 1,5 milyona yakın turist geliyor” diyerek, açıklamalarına şöyle devam etti: “15 yılda bunun mükerrer gelişlerini de saymayalım. En az 10 milyon insan bizzat gelmiş Türkiye’de gezmiş, yemiş, içmiş, dinlenmiş, denize girmiş, müze dolaşmış. Türkiye’yi biliyor. Şimdi sen buna, ‘Türkiye’ye gitme desen de buna inandırıcı olamazsın. Dolayısıyla halklarımız arasında bir sorun yok. Bizim zaten Avrupa’daki halklarla ne sorunumuz olabilir. Türkiye’ye geldiklerinde bize bir zararları yok, onların da bizle bir sorunu yok.”

Hollanda halkıyla herhangi bir sorun olmadığını vurgulayan Avcı, şöyle konuştu: “Bizim çok dikkatli olup, siyasetçi sınıfıyla halkı birbirine karıştırmamamız lazım. Biz Hollanda’ya bir takım şeyler uyguluyoruz. Bunların bir kısmı söylenir bir kısmı söylenmez ama bunların müeyyideleri vardır. Dolayısıyla Rotterdam’da o gece, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza daha önce Dışişleri Bakanımıza sonra oradaki sokaktaki masum Türk vatandaşlarına, eline bayrağını almış gelmiş gayet barışçıl, slogan bile atmıyor sadece ben buradayım ‘benim bakanıma iyi davran’ diyor. Söylediği sadece bu. Sen onun üstüne atlarla, köpeklerle saldıracaksın bu karşılıksız kalacak. Bu olmaz. Bunun karşılığı olacak. Ama bunun karşılığı kime verilecek? Bunun cevabı, bunun müeyyidesi bu işe birinci dereceden dahil olan işte oradaki Başbakanından sokaktaki polis şefine kadar verilecek. Onlarla ilgili ne yapılması gerekiyorsa yapılıyor zaten. Ama bizim Hollandalılarla bir sorunumuz yok. Hollandalılar bizi sever biz Hollandalıları severiz. Orada bizim 400 binden fazla vatandaşımız var. Onların komşuları ve iş arkadaşları var. Sadece Hollanda’da da değil Avrupa’nın her yerinde en mülayim, en barışçıl, en sakin, en medeni azınlık, yabancı grubu Türklerdir. Bunu her yer söyler. Sen böyle bir azınlığı bulmuşsun öp de başının üstüne koy. Onun için söylemlerimizde Hollanda diye genelleştirmemek lazım. Hollandalı yöneticiler, Hollandalı meclis üyesi, Hollandalı polis, Hollandalı Başbakan, Hollandalı İç İşleri Bakanı. Halkla bir sorun yok.”

Yorum Yaz