We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Bakan Ersoy’un İmar Planı İptal Oldu

Bakan Ersoy’un İmar Planı İptal Oldu

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Bakan Ersoy’un İmar Planı İptal Oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi ETS’nin Bodrum-Kissebükü-Adalıyalı Koyu’nda yapmak istediği otelle ilgili imar planı, Muğla 2. İdare mahkemesi tarafından iptal edildi.

Bodrum Kent Konseyi ve Bodrum Denizciler Derneği tarafından konuyla ilgili açıklama yapıldı.Yapılan açıklamaya göre, Adalıyalı ile ilgili 18.11.2018 tarihinde askıya çıkarıldı. 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı değişikliğinin iptaline karar verildi.

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, 14 yıl önce Mavi Yol Platformu’nun başlatıldığını söyledi.Yılmaz, platform bileşenlerinden Denizciler Derneği’nin hukuksal sürece katkı koyduğunu ve takip ettiğini cümlesinde ifade etti. Yılmaz, “Kent Konseyi”nin son genel kurulunda genel kurul kararı olarak aldığı Adalıyalı-Kissebükü’nde sıfır yapılaşma konusunda müjdeli bir haber aldık” dedi.

“Doğal ve Kültürel Yapıyı Bozacak Nitelikteydi”

Arif Yılmaz, plan kararlarının bölge bütünlüğünün mevcut doğal ve kültürel yapısını bozacak nitelikte olduğunun altını çizdi. Yılmaz, “koruma amaçlı planlama yaklaşımı amaç ve hedefleri ile planlama esasları, plan tekniği, imar ve koruma mevzuatı ve kamu yararına uygun olmadığı sonucuna varıldığından, söz konusu plan değişikliğinde hukuka uygunluk görülmemiştir” ifadelerini içeren iptal gerekçesini okudu.

“Konunun Kapanmadığının Farkındayız”

Bodrum Denizciler Derneği sözcüsü Tuna Altunkaya, kazandıklarını söyleyerek şöyle devam etti: “Çok romantik beklentiler içerisinde değiliz. Konunun kapanmadığının farkındayız”  dedi. Bu dava kazanılmış olabildiğinin altını çizen Altunkaya, “Karşı tarafın istemesi halinde devam edebileceği sınırları zorlayabileceği başka yollar da var. Hepsinin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz