We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Cankurtaran Yasasında Bilmedikleriniz Tesisinizi Yakmasın!

Cankurtaran Yasasında Bilmedikleriniz Tesisinizi Yakmasın!

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Cankurtaran Yasasında Bilmedikleriniz Tesisinizi Yakmasın!

Deniz sahillerinde 200 metrede bir, havuzlarda ise her 500 metrekarelik havuza bir cankurtaran şartı bulunuyor. Ancak bu kurala pek uyulmuyor. İşletmeci olası bir ölümlü kazada sorumlu olduğunun farkında bile değil.

cankurtaran

Altın Cankurtaran eğitmeni Erhan Öztürk, “Olası bir vakada cankurtarana değil yeterlilik belgesine bakılır, eksik ise ve eğer ortada ölümlü bir kaza varsa işletmeci direkt ölüme sebebiyet vermekten suçlanır” dedi.

Altın Cankurtaran Eğitmeni Erhan Öztürk, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ILS ( Instrument Landing System – Aletli İniş Sistemi) belgesine sahip. Deniz sahilleri ve havuzlarla ilgili önemli uyarılarda bulunarak, “Bir işletme alanı içindeki denizde boğulma olayı yaşandığında sahildeki tüm uyarı levhaları tam olsa bile cankurtaranların bulunduğu mesafe, denize çekilmesi gereken bariyerler, 200 metrelik barajın 15-20 santimlik eksikliğinde bile olsa işletmeci direkt adam öldürmek suçunu işlemiş sayılıyor. İşletmecinin kurumsal ya da özel olması fark etmiyor” dedi.

Cankurtaranlık Yasalaştırıldı

Öztürk, 2006 yılında cankurtaran mesleğinin resmileştirildiğini hatırlattı. “Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Cankurtarma Talimatının “Havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinin uyması gereken kurallar” başlıklı 28. maddesine göre her türlü havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinde sadece TSSF cankurtaran belgeli cankurtaranlar görevlendirilmesinin zorunlu olduğuna vurgu yaptı.

Öztürk sözlerine şöyle devam etti;

“İşletmeler cankurtaranı başka bir görevde çalıştıramaz. Havuzda, derinlik fark etmeksizin her bir havuz için asgari bir, büyük havuzlarda her 500 m2 için asgari iki bronz cankurtaran bulunmalıdır. Risk yönetim planına uygun sayıda cankurtaran bulundurulmalıdır. Havuzlarda kaydırak bulunuyorsa, kontrolü birbirinden bağımsız her kaydırak için, gönderen ve karşılayan olmak üzere en az iki bronz cankurtaran olması zorunludur. Derinliği 3 ve daha fazla olan havuzlarda ise gümüş cankurtaran şartı bulunuyor. Bunlar eksik olduğunda direkt işletmeci sorumludur” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Sözcü/Mustafa Sarıipek

 

Yorum Yaz